Négy oldal, konkrétumok és források megjelölése nélkül – ez a Nemzeti Drogellenes Stratégia szakpolitikai programja. Az elmúlt években legalább háromszor-négyszer volt a cselekvési tervről szakmai egyeztetés, és bár rendszerint néhány napos határidővel kérte a minisztérium a véleményünket, mi mindig eleget tettünk neki. Most azonban nem volt szó semmiféle egyeztetésről, ezért is ért bennünket meglepetésként, hogy megszületett a program – nyilatkozta a
magyarnarancs.hu-nak Szemelyácz János, a Kábítószerügyi Civil Koordinációs Testület (KCKT) elnöke.
A stratégia szakpolitikai programja tavaly december 29-én látott napvilágot, holott a stratégia már 2013 óta létezik.
2014 és 2015 januárjában is kaptunk egy-egy tervezetet véleményezésre, ez utóbbiból egy egészen jó anyag jöhetett volna létre, de egy októberi kormányülésen elutasították azt, tudomásunk szerint elsősorban anyagi okokból - mondta Sárosi Péter, a Jogriporter Alapítvány igazgatója. Ezek után az anyag visszakerült az Emmibe, a program végleges verziójával kapcsolatban pedig már nem kereste meg a minisztérium a civil szakembereket.
A stratégia célokat tűz ki, de a cselekvési terv az, amiben konkrét feladatok vannak megjelölve, határidővel, felelőssel és forrásokkal. A stratégia a váz, de a program tölti ki tartalommal – vázolta Sárosi Péter és hozzátette, ezt anno a kormány is elismerte, és 2009-ig kétévente volt is új cselekvési terv. A frissen elkészült, mindössze négyoldalas programban azonban kevés a konkrétum, határidők ímmel-ámmal, források egyáltalán nincsenek benne.
Szemelyácz János szerint éppen ezért felesleges is a tartalmi boncolgatás, a szerkezete miatt ez ugyanis nem nevezhető cselekvési tervnek.