A koronavírusok nem generálnak tartós immunválaszt – még a vakcinák sem igazán hosszú időre, de a fertőzés egyáltalán nem.
Jakab Ferenc virológus, víruskutató, Oroszi Beatrix epidemiológus, Gellér László kardiológus és Svéd Tamás, a Magyar Orvosi Kamara titkára a legfontosabb és legaktuálisabb kérdésekre próbáltak tudományos megalapozottságú választ adni a negyedik covidhullám elején. A bő egyórás videóbeszélgetésből egyebek mellett kiderült: senkinek nincs oka félnie a harmadik oltástól, mert nincs olyan, hogy túl magas az antitestszint, a ráoltástól legfeljebb még magasabb lesz, és újból felébred az immunrendszer. Komoly veszélye annak van, ha valaki egyetlen oltást sem kér, főleg most, hogy a negyedik hullámot berobbantó koronavírus már nem a wuhani vírus. A delta agresszívebb, gyorsabb és okosabb variáns - írja a forbes.hu.
...
Néhány nappal ezelőtt, egy péntek esti videóbeszélgetésben több oldalról, de végül nagyon hasonló következtetésekre jutottak a Fiziopéntek nevű rendezvény meghívására felkért orvosok, kutatók és járványügyi szakértők, akik elsősorban szakmabeliek, szakápolók, gyógytornászok, fizioterapeuták tájékoztatására mondták el, mit látnak a legfrissebb járványügyi adatokból, mit olvasnak ki az idevágó nemzetközi kutatásokból, és mit tapasztalnak saját orvosi praxisukban.
A beszélgetés fő üzenetei néhány pontban a következők voltak:
„Kardoskodom a harmadik oltás mellett”
„Aki nem kapta meg az első két oltást, az mindenképpen kapja meg, de én a magam részéről kardoskodom a harmadik oltás mellett is” – mondta Jakab Ferenc virológus kutató, a Pécsi Tudományegyetem doktora, aki elsősorban az oltások szükségességéről beszélt, és arról, miért ne féljünk a harmadik oltástól.
Szerinte ugyanis virológiai szempontból ma már látszik, hogy a koronavírusok nem generálnak tartós immunválaszt – még a vakcinák sem igazán hosszú időre, de a természetes fertőzés egyáltalán nem. „Tehát ha valaki azért nem kéri az oltást, mert azt gondolja, hogy átesett a fertőzésen, és így védett, az nem igaz. A fertőzés kiváltotta immunválasz gyorsan lecseng, és eltűnik a szervezetből.”
A delta variáns esetében ez azért is fontos, mert sokkal agresszívebben, gyorsabban terjed, és úgy tűnik, hogy súlyosabb tüneteket is okoz, mint az eddigi vírustörzsek. Amikor ugyanis bekerül cseppfertőzéssel a szervezetbe, akkor gyorsan a tüdőbe jut, ott gyulladást okoz, amit az antitestek tudnak megfékezni és csillapítani.
Ha van elég antitest, akkor a tünetek kevésbé lesznek súlyosak, a vírus nem tud annyira elszaporodni a tüdőben. Ha viszont alacsony az antitestek száma, és arra vár a fertőzött, hogy felébredjen az úgynevezett T-sejtes immunitás, és kialakuljon a természetes immunválasz, addigra a vírus jelentős károkat tud okozni a tüdőben. Ezt az időt lehet az oltásokkal kiváltott magas ellenanyagszinttel áthidalni.
Jakab Ferenc tehát azt javasolja mindenkinek, hogy „tartsuk szárazon a puskaport és magasan az antitestszintet”, akár egy harmadik oltással. Attól szerinte nem kell tartani, hogy valaki úgy kap harmadik oltást, hogy az első kettő után még viszonylag magas a vérében az ellenanyag szintje, mert „olyan nincs, hogy az túl magas, legfeljebb az történik, hogy újabb löketet kap az immunrendszerünk, és annál jobban tudunk védekezni”.