Már több mint ezer, pontosan 1005 alapellátó praxisban nincs orvos Magyarországon, a legfrissebb július eleji adatok szerint.
Újabb sokkoló adat érkezett az egészségügyből, már több mint 1005 háziorvosi praxis áll üresen Magyarországon, közölte a Magyar Orvosi Kamara (MOK), írja az economx.hu. Idén februárban "csak" 956 betöltetlen háziorvosi praxis volt, ez pedig azt jelenti hogy közel fél év alatt 49-cel nőtt az üres praxisok száma. Év elején Porpáczy Krisztina, MOK háziorvosi csoportjának vezetője azt mondta, hogy felgyorsult a praxisok megüresedése, az elmúlt két évben dupla annyi praxis lett üres, mint amennyi az előző négy évben volt. Tavaly és tavalyelőtt 190-en mentek nyugdíjba, 62 háziorvos meghalt, és legalább hatvan 40 év alatti orvos is otthagyta a rendelőt, írja az economx.hu.
A MOK a friss Facebook posztjában azt írta, az egészségügyi rendszer súlyos helyzetben van.
Az orvosi kamara által közölt adatokat támasztja alá Központi Statisztikai Hivatal (KSH) évkönyvében található adatsor is, ami szerint tovább folytatódott a háziorvosok és a házi gyermekorvosok két és fél évtizede tartó létszámcsökkenése: 2023 végén együttesen 5604-en látták el a betegeket, 11 százalékkal kevesebben, mint 2015-ben.
Pest vármegyében jut a legtöbb beteg az orvosokra
Tízezer lakosra átlagosan 5,8 háziorvos, illetve házi gyermekorvos jutott, míg az előző évtized közepén 6,4. Az ellátottság mutatója területi szinten 2023-ban 4,8 és 7 tízezrelék között mozgott, Pest vármegyében volt a legalacsonyabb és Baranya vármegyében a legmagasabb.
Egy háziorvosra és egy házi gyermekorvosra 2023-ban átlagosan 1710 lakos jutott (144-gyel több, mint 2015-ben), jelentős területi különbségek mellett. Az orvosok legjobban Pest vármegyében vannak leterhelve, ahol egy háziorvosra és egy házi gyermekorvosra együtt átlagosan 2083 páciens jutott, Baranyában volt a legkisebb leterheltség, ahol az alapellátó orvosoknak 1430 beteg volt a körzetükben.
A teljes információ a cikkben.