A Korányi Intézet módszertani központja a dohányzásról való leszokás problémakörével foglalkozik.
A "Három generációval az egészségért" akció keretében a családokat szólítja meg a dohányzásellenes küzdelem jegyében egy leszoktató program. Fényes Márta tüdőgyógyász szakorvos, a Dohányzás Leszokást Támogató Központ szakmai tanácsadója az InfoRádiónak elmondta, új kezdeményezés a családokra fókuszálás, hiszen a családban mindenki mindenkivel, minden mindennel összefügg. A nem dohányzó és a dohányzó életmód is összefügg a családi viszonyokkal, tehát a dohányzás családi kontextusban vizsgálható.
A szakember hangsúlyozta, hogy a minta befolyásol, vagyis ha egy gyermek egy nem dohányos családban nő fel, nem nagyon lesz késztetése arra, hogy rászokjon a dohányzásra, és ugyanez igaz fordítva is: ha valaki újonnan kezd "nem dohányozni", az "kilóg a sorból".
Fényes Márta szerint a dohányzás okozta károk, negatív hatások hangsúlyozása önmagában nem tud hatásos lenni például egy dohányzó ember felé, máshol van egy kereshető közös pont. Például "lehet-e közös cél akkor, hogy ha nem dohányoznak, megváltozik-e valami akár anyagi vonatkozásban, akár kötődésben, ami közösen érdek" - tette hozzá a szakember.
A dohányzóknak mindenesetre fejfájással indulhatott az év, hiszen drágult a cigaretta a dohánytermékekhez kapcsolódó adó növekedése miatt.