Két-három deka sajt elviszi a teljes napi sóadagot, így elvileg az ebédnél már nem is használhatnánk.
Teljesen új ízvilágot hozott a menzareform, s ez, hogy finoman fogalmazzak, nem okozott kirobbanó sikert... – mondta egy Kaposvár környéki iskola konyhájának vezetője. – Elképesztő mennyiségű étel marad meg, a korábbinak legalább a két-háromszorosa. Elismerem, jót akartak az illetékesek, csak éppen megint átestek a ló túloldalára - írja a sonlilne.hu portálja.
Az egyik alapgondnak a sótartalom drasztikus csökkentését tartják a közétkeztetők: az óvodások esetében a napi három étkezéshez engedélyezett két gramm tulajdonképpen betarthatatlan.
Ez tíz deka parizer sótartalma – jegyezte meg egy másik somogyi iskola konyhájának a vezetője. Sajtnál pedig két-három deka elviszi a teljes napi adagot. Vagyis elvileg az ebédnél már nem is használhatnánk, ami viszont élvezhetetlenné teszi a fogásokat, bármennyire is igyekeznek a szakácsnők.
A féléves tapasztalatok alapján nem fogytak a teljes kiőrlésű péksütemények sem, ahogyan a napi fejenként három deci tej jó része is ment a pocsékba. Főként azokban az intézményekben, melyek az iskolatej-programban is részt vettek: a törvény ugyanis nem számolt a projekttel, vagyis akkor is ki kellett porciózni a tejadagot, ha a gyerekek amúgy kaptak egy poharas tejet. Fél liter tejet pedig igen kevés iskolás iszik meg a délelőtti szünetekben – mondta erről egy konyhavezető.
Persze tudtuk, hogy nehézségeket okoz majd a reform, de rugalmasabbá kellene tenni a jogszabályt. Két héten belül például nem lehet kétszer ugyanazt az ételt a menüsorba tenni, viszont meghatározták, miből mennyit kell adni. De például a halat vagy a májat egy iskolai konyhán nem olyan egyszerű több variációban elkészíteni, legalábbis nem a jelenlegi fejkvótákból. Ráadásul meg sem eszik a gyerekek, otthon ugyanis nem kerül az asztalra, ez az ízvilág teljesen ismeretlen számukra.