Velkey györgy: nehéz meghatározni, mekkora összeg enyhíthetné a gondokat.
Állandó megoldásra váró probléma az egészségügyben az egyre gyarapodó kórházi adósságállományok rendezése. A témában Zombor Gábor egészségügyi államtitkár úgy nyilatkozott, hogy „az év második felében el kell készülnie egy olyan konszolidációs javaslatnak, amely középtávon megakadályozza a tartozások újratermelődését".
A Magyar Hírlap megkereste a Magyar Kórházszövetség elnökét, aki elmondta, nehéz lenne meghatározni, hogy mennyi az a minimum összeg, ami aktuálisan enyhítené az egészségügyi ellátók gondjait, ugyanis a kórházak jelenleg minimum hatvankétmilliárd forinttal tartoznak a beszállítóknak.
Velkey György szerint ez a korábbiakhoz képest is kirívó adat az évnek ebben a szakában, s abból ered, hogy tavalyról viszonylag nagy adósságot görgettek át erre az évre az intézmények. Mint mondta, a beszállítók folyamatos nyomás alatt tartják a kórházakat, és a legtöbb esetben már csak korábbi számlák kiegyenlítése és készpénzes fizetés ellenében adnak eszközöket és gyógyszert. Az elnök úgy látja, ez feszült helyzeteket teremt, annak ellenére, hogy – mivel nem a közelmúltban kialakult problémáról van szó – az intézmények és a beszállítók között már egyfajta toleráns kapcsolat létezik.
A kórházszövetség elnöke rámutatott, az elmúlt időszakban több olyan intézkedés történt, amely a rendszer hatékonysági tartalékait próbálta kiaknázni, és igaz, hogy ebben még mindig lehet valamennyi többlet, ám megközelítőleg sem annyi, amennyire az ágazatnak jelenleg szüksége lenne. Úgy látja, az éves hiány nagyjából százmilliárd forintra tehető, a hatékonysági tartalékokból nyert többlet pedig – az eddigi tapasztalatok szerint – „mindössze" néhány milliárd forint. Jelezte, a rendszer olyan forráshiányt görget, amelyet csak egyértelmű anyagi többlet bevonásával lehetne ellensúlyozni.