• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem élnek az ingyenes lehetőséggel, pedig életmentő is lehet

Lapszemle 2020.01.11 Forrás: penzcentrum.hu
Nem élnek az ingyenes lehetőséggel, pedig életmentő is lehet

Ebben a statisztikában is sereghajtók vagyunk Európában: a 41,1 százalékos részvételi aránnyal csak Cipruson, Szlovákiában és Bulgáriában megy el kevesebb nő.

Ennyi magyar nő nem él az ingyenes lehetőséggel: pedig életmentő is lehet

Az 50 és 69 év közötti nők a leginkább érintettek a mellrák kialakulásában, mely a leggyakoribb daganatos megbetegedés nők körében. Ennek ellenére még mindig alacsony a részvételi arány a mellrák-szűréseken. Míg a dán, finn, holland nők közül 10-ből 8-an részt vesznek a rendszeres szűréseken, addig Magyarországon ez az arány csak 10-ből 4. Pedig egyre több a diagnosztizált beteg, írja a penzcentrum.hu.

A mellrákszűrésre, vagy más néven mammográfiai vizsgálatra Magyarországon két évente küldenek behívót a 45-65 éves, leginkább érintett korcsoportnak. Azonban a részvétel csak 40 százalék környékén mozgott az elmúlt években. Egy frissen megjelent adatsor szerint Európa más országaiban jellemzően magasabb a részvételi arány: Dániában és Finnországban 80 százalék feletti, de Hollandiában, az Egyesült Királyságban, Írországban, és Szlovéniában is több mint 70 százalék megjelenik.

Magyarország ebben a statisztikában is sereghajtó Európában: a 41,1 százalékos részvételi aránnyal csak Cipruson, Szlovákiában és Bulgáriában megy el kevesebb nő az 50-69 éves korosztályból a gyakran életmentő szűrésre. Bár a statisztikákban Románia van az utolsó helyen a közel 0 százalékos értékével, azt tudni kell, hogy náluk nem volt még népegészségügyi szűrőprogram, amikor az adatokat begyűjtötték - 2017-ben. 2018 tavaszán volt arról szó, hogy a román egészségügyi minisztérium uniós forrásból 8 szűrőközpontot fog felállítani.

Becslések szerint tíz nőből egynél nagy valószínűséggel kifejlődik emlődaganat. Magyarországon a 2015-ös adatok alapján ez 158,7 lakost jelentett 100 ezer főre nézve. Évente közel 9000 új beteget diagnosztizálnak, és több mint 2000-ren (2017-ben pontosan 2123-an) halnak bele a betegségbe. Az emlőrák ma is a 33-55 év közötti nők vezető haláloka, sőt, életkortól függetlenül is a nők halálozásának második leggyakoribb oka. A halálozások száma azonban a gyógyítás eredményességének fejlődésével egyre csökken, viszont egyre több nőnél diagnosztizálnak emlőrákot.