A kártalanítás igényléséhez jelenleg nincs jogi út azok számára, akik munkahelyükön megfertőződtek.
Nem jutnak hozzá az egészségügyi dolgozók a szerintük őket megillető kártérítéshez, mert ennek igénylésére jelenleg nincs jogi út. A szakszervezet ezzel kapcsolatos kérdéseire nem válaszol az illetékes tárca - hangzott el az ATV Híradóban.
Az egészségügyről szóló törvény ugyanis kimondja, hogy azok - az egyébként nem csak egészségügyi dolgozók - akik a munkahelyükön megfertőződnek és karanténba kerülnek, jogosultak kérvényezni az államot, hogy a kieső jövedelmüket megtérítsék. A Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke május végén az EMMI-nek és a helyettes államtitkárnak is elküldte az ezzel kapcsolatos kérdéseit de választ nem kapott.
"Megkerestük a munkáltatót aki közölte, hogy ő szívesen megadja de neki erre nincs jogosultsága. Akkor már a munkáltatók is elmentek az ő fenntartójukhoz. Az is lerázta őket, hogy ő nem az állam. Hová forduljunk? Ezt szerettük volna kideríteni mert nem található a jogszabályok között ami részletesen leírná, hogy ki képviseli ebben az esetben az államot? Ki fogja ezt a pénzt kifizetni?" - nyilatkozta Soós Adrianna, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke.
A TASZ jogásza szerint a kártalanítás igénylésére jelenleg tulajdonképpen nincs jogi út. "Senki nem tudja, hogy azt ott kinek kellene elintézni. Tulajdonképpen a kártalanítást egy bírósági eljárásban kellene érvényesíteni, tehát be kellene perelni a járványügyi hatóságot. Nem írtak elő egy külön utat, hogy na ezt a kérdést a járványügyi hatóságnak vagy a kormányhivatalnak vagy a Hétszűnyű Kapanyányi Monyóknak kell-e elintéznie." - nyilatkozta Zeller Judit jogász.