A szakértő szerint a magyar ellátórendszer ugyanakkor az ilyen egzotikus betegségekre is felkészült.
A mostani fertőzések még nem jelentenek globális veszélyt, és a WHO mindent megtesz annak érdekében, hogy ez ne is fordulhasson elő. A magyar ellátórendszer ugyanakkor az ilyen egzotikus betegségekre is felkészült - írja a Kossuth Rádió 180 perc című műsora alapján az orientpress.hu.
Kongó szerencsére messze van, így az onnan érkező, esetlegesen ebolával fertőzött bevándorlóknak nem két perc, hogy ide érjenek Európába – mondta Kis Zoltán, az Országos Közegészségügyi Intézet Nemzeti Biztonsági Labor vezetője. A jelenlegi vírusfertőzések túlnyomó többségét egy rendkívül elzárt, szinte semmilyen infrastruktúrával nem rendelkező régióból jelentették, ahonnan csak kevés az esélye, hogy valaki behozza a vírust Európába – mutatott rá a szakember. Figyelmeztetett ugyanakkor, hogy a legfrissebb hírek szerint az ebola felütötte a fejtét egy közeli nagyvárosban is, amely csomópontként szolgál a Kongó folyó mellett, és innen az ország fővárosába is könnyen el lehet jutni. Kinshasából pedig napi rendszerességgel indulnak nemzetközi repülőjáratok.
Kis Zoltán óvatosságra intett a veszély valós nagyságának megítélése tekintetében, hiszen a nagy nyugat-afrikai ebolajárvány idején tízezrek betegedtek meg, de alig pár fő volt az, aki valamilyen módon eljutott nyugatra, és őket is viszonylag hamar kiszűrték – emlékeztetett.
Hangsúlyozta azt is, hogy a betegség ellen van oltás, de még nincs törzskönyvezve, ezért kísérleti szernek tekintendő.
...
Elmondta: arra számítanak, hogy a kitörő vírus elhal, de ehhez nagyon nagy erőfeszítéseket kell tenni. Az egészségügyi világszervezet, a WHO már most hatalmas energiákat mozgósít, vakcinákat, kezelési sátrakat juttatnak a helyszínre, higiéniai állomásokat és ellenőrző pontokat állítanak fel, ahol testhőmérséklet-méréseket végeznek, és fertőtlenítik a járműveket – részletezte a szakértő az óvintézkedéseket.
További részletek a cikkben.