Éves szinten 1500 ember szenved Magyarországon súlyos koponyasérülést, a halálozási arány pedig 50 százalékos.
Emellett 50-70 ezerre tehető az elvileg enyhe, ám jó eséllyel maradandó károsodásokat elszenvedő sérültek száma, nem csoda, hogy az idegsebészek láthatatlan járványról beszélnek. Egy pécsi kezdeményezés most ez ellen próbál tenni - írja a hvg.hu.
Csak az idei nyáron eddig négy olyan súlyos gerinc- és koponyasérülést kellett ellátni a Pécsi Tudományegyetem Idegsebészeti Klinikáján, amelyeknél a szerencsétlenül jártak leestek a cseresznyefáról. És akkor még nem beszéltünk a maradandó fejsérüléssel járó kerékpár- és motorbalesetekről.
Az ilyen tragikus következményekkel járó esetek szó szerint mindennaposak, ráadásként pedig ott vannak azok a banális hétköznapi történetek, amelyek nyomán úgy szenvedünk visszamaradó agykárosodást, hogy nem is tudunk azokról. A helyzet kritikus, és a szakemberek szerint csak az egészségügy révén nem is orvosolható. A pécsi idegsebészeti klinikán működő Neurotrauma Munkacsoport most nagyszabású megelőző programot tervez Tudatosan agyunk épségéért néven, amelyet június végén mutattak be.
Az idegsebészek régi adósságot rónak le ezzel, hívta fel a figyelmet Büki András, az idegsebészeti klinika igazgatója, a Nemzetközi Neurotrauma Társaság elnöke, a kezdeményezés ötletgazdája. „A betegágy mellett állva folyamatosan arra gondolok, micsoda emberi tragédiák történnek nap mint nap, pusztán a tudatlanságnak és a gondtalanságnak köszönhetően. Azt is tudni kell, hogy ennek egyetlen valódi ellenszere van, ez pedig a megelőzés" - fogalmazott előadásában a szakember, aki az elmúlt években kollégáival az úgynevezett „enyhe" koponyasérülések vizsgálata és újrakategorizálása terén végzett úttörő munkát.
További részletek a teljes cikkben
A könnyű koponyasérülést nem kell félvállról venni