• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem lehet tovább fedő alatt tartani az elégedetlenséget

Lapszemle 2025.03.07 Forrás: 24.hu
Nem lehet tovább fedő alatt tartani az elégedetlenséget

Sok olyan kollégája van, akik nem szeretnének ilyen egészségügyben dolgozni Srádi Péter, az orvosi szakszervezet elnöke szerint

Ha az orvosok kimennek az utcára, az különleges, mert nagyon nehéz őket rávenni, hogy csoportosan képviseljék az érdekeidet – mondta Srádi Péter, a Magyar Orvosok Szakszervezetének (MOSZ) elnöke. A MOSZ az orvoskamarával együtt szervezi a szombati orvostüntetést. A szakszervezeti vezető szerint sok olyan kollégája van, akik nem szeretnének ilyen egészségügyben dolgozni, és vannak olyanok is, akik joggal tartanak retorziótól, ha részt vesznek a demonstráción. A kormány igyekszik orvosellenes közhangulatot teremteni – jelentette ki, hangsúlyozva, hogy a tüntetés szakpolitikai okokra vezethető vissza. Srádi Péter szerint a tüntetésen kívül vannak keményebb nyomásgyakorló eszközök is a kezükben. Interjú a 24.hu-n.  

Bár 2002-ben alakult a most közel 3200 taggal működő Magyar Orvosok Szakszervezete, igazán aktív csak az elmúlt időszakban lett, akkor, amikor az orvoskamara mellé állt a szombati tüntetés szervezésében. Mitől más a MOSZ, mint a MOK?

Munkaviszonnyal kapcsolatos érdekképviselettel foglalkozunk: azzal, mennyit, mennyiért, milyen körülmények között dolgoznak az egészségügyi munkavállalók. A kamara ezzel szemben szakmai köztestület, ami meghatározza a szakma standardjait és etikai elvárásait. A munkavállaló mindig sérülékenyebb a munkáltatóval szemben, ez az egészségügyben is így van. A szakszervezet abban tud segíteni, hogy ha konfliktus van, ne egy ember álljon szemben a munkáltatóval, hanem közös fellépés valósuljon meg.

Akár a kórházigazgatóval szemben is?

Akár. Vannak helyi kórházi csoportjaink, és ha konfliktus van, a csoportvezető meg tudja keresni a munkáltatót, mi pedig el tudjuk kísérni a szakszervezeti tagot, sőt helyette is tudunk tárgyalni a munkáltatóval. Több kórházban előfordult például, hogy a gazdasági vezetés nem adott kéztörlőket, vagy csak keveset, miközben higiéniai okok miatt a kéztörlő megléte nagyon fontos. Ha nincs elég, vagy rossz helyen van kihelyezve, akkor az növeli a fertőzés kockázatát. Leültünk a gazdasági igazgatóval, és sikerült elérnünk, hogy mindenhol legyen kéztörlő az adott kórházban.

Miért döntöttek úgy, hogy a MOK mellé állnak, és részt vesznek a szombati tüntetés szervezésében?

Többször próbáltunk tárgyalni a kormányzattal, több nehézséget szerettünk volna az ágazatvezetés elé tárni, de a szakszervezettel nem igazán akartak tárgyalóasztalhoz ülni. Amióta MOSZ-elnök vagyok, csak egyszer volt lehetőségünk egy egyeztetésen részt venni, a kamara delegációjában. Úgy láttuk, hogy ebben nincs előrelépés. Annak ellenére sem, hogy az egészségügyi szolgálati jogviszony törvény előírja az érdekegyeztető fórumot, ami soha nem működött, pedig kértük, hogy legyen. Ezért is döntöttünk úgy, kilépünk a tárgyalóasztal mögül a fényre. Az, hogy milyen az egészségügy, nemcsak az orvosok, ápolók, hanem a betegek, és az egész társadalom problémája is. Szerettük volna arra felhívni a figyelmet, hogy ami most van az egészségügyben, az nem tartható és nincs rendben.

A tüntetés után jobb lesz?

Ha egységesen orvosként, szakdolgozóként vagy betegcsoportként fel tudunk lépni az egészségügy érdekében, akkor könnyebben meghallja a hangunkat az ágazatvezetés, és leül velünk tárgyalni. Ebben szeretnénk a lakosság segítségét kérni, hogy ne lehessen megkerülni az ágazati szereplőket, hanem foglalkozni kelljen az egészségügy problémájával, és most kelljen azzal foglalkozni.

További részletek a 24.hu-n