Az egészségügyre fordított kiadások több mint egyharmadát közvetlenül az ellátottak fizetik Magyarországon.
Nincs fizetős egészségügy, mégis sokat fizetünk érte zsebből. Részint a magánszolgáltatók igénybevételével, részint a hálapénzzel. Ez a rideg valóság. Mindenközben vannak a valóságtól elrugaszkodott alapelvek, amelyek a betegek anyagi tehetségétől függetlenül azonos színvonalú államilag finanszírozott ellátást ígérnek mindenkinek. A kérdés aktuális, mert a szakpolitika a szakma támogatásával rövidesen újragondolja a rendszert. Az ellátás nem mindenütt jár majd ingyenesen – írja a sonline.hu portálja.
Ez a legtöbb helyen már most is igaz, a kaposvári kórház több év türelmi idő után, a takarékosság jegyében vezette be az idén, hogy csak az ellátási kötelezettségének a térképén dolgozik ingyen, a kívülről érkezőktől a jogszabálynak megfelelően díjat kér. Emellett, mint sok állami szolgáltatónak, a fizetős ellátások befogadására létrehozott kft.-je is van, de az egyelőre nem lett üzleti siker.
Száz forint egészségügyre költött pénzből 65 forint jön ma közpénzből, és 35 forint a beteg zsebéből. Tehát ebből a pénzből már eleve sokat költ arányosan a magyar társadalom egyénileg az egészségügyre. Hogyha ez így megy tovább, akkor megvalósult, hogy fizetős az egészségügy, ami egyre több helyen erősödni fog, mutatott rá Rékassy Balázs egészségügyi közgazdász.