Az elsődleges lelki tényezők befolyását a tudomány eszközeivel hitelt érdemlően nem tudták igazolni.
Az 1930-as években az USA-ban kezdték komolyabban vizsgálni a tudomány módszereivel, hogy van-e elsődleges lelki oka a rákbetegségeknek. Az évtizedek során bebizonyosodott, hogy a dohányzás, a rendszeres és mértéktelen alkoholfogyasztás, az azbeszt és az ultraibolya sugárzás például nagyban hozzájárulhat a rákbetegségek kialakulásához, ugyanakkor az elsődleges lelki tényezők befolyását a rákos megbetegedéseknél a mai napig nem sikerült a tudomány eszközeivel hitelt érdemlően igazolni – írja a hvg.hu portálja.
Riskó Ágnes klinikai szakpszichológus, aki 25 éve foglalkozik kivizsgálás és aktív onkológiai kezelés alatt álló betegekkel, azt tanácsolja, hogy ne adjunk hitelt azoknak az időről időre megjelenő "kutatási eredményeknek", amelyek a rák elsődleges lelki okát bizonyítják: „ezek az állítások tudományos szempontból nem elfogadhatók". Olyan nemzetközi trend és összefüggés ugyanakkor megfigyelhető, hogy a mentális betegséggel küzdő, rossz mentális állapotban lévő emberek nehezebben jutnak el szűrővizsgálatra, kivizsgálásra és kezelésre.
Riskó Ágnes hozzátette azt is, hogy ha a rák kialakulásának lelki okaira a pszichológusok nem is tudnak egyértelmű, kizárólagos választ adni, aktuális lelki állapotot tudnak vizsgálni, tudnak rajta javítani. Az ismert és fontos, hogy a rákbetegek a kivizsgálás alatt, de már a diagnózisközléstől egy érzelmi krízisbe kerülnek, és egyéntől függően akár krónikusan abban is maradhatnak.
Éppen ezért nagyon káros lehet a felfogás, miszerint a rákból való gyógyulás nagyrészt a beteg lelki erején, pozitív gondolkodásán, gyógyulni és küzdeni akarásán múlik – vélekedett a szakember.