Az irányt jónak tartják, de markánsabb lépést vártak volna a kormánytól.
A járóbeteg-szakrendelők kevésnek tartják az elszámolási rendszer augusztustól érvényes változásait, azt pedig senki nem tudja, mitől csökkent drasztikusan a kórházi adósságok növekedési üteme. Az Állami Számvevőszék tovább vizsgálja az egészségügyi intézmények gazdálkodását – írj a nepszava.hu.
Rugalmasabb elszámolást ígér az egészségügyi kormányzat a járóbeteg-szakellátást végző intézményeknek is azzal, hogy az utóbbi évek béremeléseihez igazított mozgóbéreket augusztus 1-től nem külön, másra nem fordítható formában kapják meg a kórházak és szakrendelők, hanem az országos szinten 66 milliárd forintot beépítik az ellátásért járó alapösszegbe. Mivel azonban új pénz nem jön a rendszerbe, csak azzal tudnak javítani az elszámolásokon a szakrendelők esetében is, ha egy távozó dolgozó helyére nem, vagy csak alacsonyabb bérrel vesznek fel alkalmazottat, ezért a Medicina 2000 Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség nem érzi, hogy jelentősen javulnak a finanszírozás feltételei.
Lehoczky Péter elnök a Népszavának hangsúlyozta: az irányt jónak tartják, de markánsabb lépést vártak volna a kormánytól, mert a minimális javulástól nem lesz több forrás dologi kiadásokra, vagy a személyzet létszámának bővítésére.
Tegnap derült ki, hogy egyelőre megmagyarázhatatlan módon a korábbi 3-4 milliárdos havi növekedési ütemmel szemben május és június között mindössze 135 millió forinttal emelkedett a kórházak adósságállománya. A Magyar Államkincstár (MÁK) friss adatait a napi.hu hozta nyilvánosságra azzal együtt, hogy a fekvőbeteg intézmények beszállítói ezzel épp ellentétes tendenciát tapasztalnak. A hírportálnak nyilatkozó Rásky László úgy fogalmazott, hogy a kórházak fizetési hajlandósága megint olyan rossz, mint a tavalyi nagy, 60 milliárdos konszolidáció előtt. Az Orvostechnikai Szövetség főtitkára szerint már csak azért is hihetetlen a kórházi adósság növekedésének ilyen fokú leállása, mert információi vannak, hogy több intézmény a közműszámlákat sem tudja kifizetni.