Az immunrendszer alapállapota ugyanolyan ma is, mint ötven évvel ezelőtt.
Mire képes szervezetünk védelmi mechanizmusa? Ezt kutatja dr. Németh Péter, aki hétfőn az MTA PAB székházában arról tart beszámolót, hogyan küzd az immunrendszerünk a rosszindulatú daganatok ellen. Németh professzorral, aki 1991-ben megalapította Pécsett az Immunológiai és Biotechnológiai Intézetet, majd Széchenyi-ösztöndíjas egyetemi tanár, dékán volt 2006–2010 között, és akinek a felesége, dr. Berki Tímea szintén immunológus professszor - a bama.hu portálja készített rövid interjút.
– Egyre több a civilizációs ártalom. Ehhez alkalmazkodva felerősödött a védekezőrendszerünk is?
– Az immunrendszer alapállapota ugyanolyan ma is, mint ötven évvel ezelőtt. Ennek értelmében hamis az összes reklám, ami valamelyik szer általános immunerősítő szerepét hangsúlyozza. Ugyanis hálózatról van szó, s ha az egyik faktort erősítem, akkor egy másikat gyöngíteni fogom.
– Mi dr. Németh Péter érdeme a szakterületen?
– Azokat a vizsgálatainkat emelném ki, ami megmutatja, mi dönti el, hogy egy autoimmun folyamat fiziológiás vagy kóros irányba halad, s a kettő közt mi a kapcsolat. Valamint az immunrendszer alapműködéseinek leírása terén vannak elismert eredményeink.
– Hogyan vélekedik, vajon mi lesz az immunológiában ötven év múlva?
– Az elmúlt harminc évben az orvosi-élettudományi Nobel-díjak jelentős részét immunológusok kapták, és a felfedezéseik most kerülnek át a gyakorlatba. Én az immunológiával kapcsolatban a biotechnológiában, a diagnosztikában és a gyógyszerfejlesztésben várok jelentős változásokat. A teljes interjú