Nem lehet garantálni azt, hogy a gyógyszertár a betegek egészségügyi adatainak őrzését biztonsággal meg tudja oldani.
A gyógyszerészkamara elnöke szerint adatvédelmi okokból aggályos, ha a törvényalkotási bizottság javaslatának megfelelően a veszélyhelyzet megszűnése után is megmarad a könnyített receptkiváltás. Hankó Zoltán az InfoRádióban kifejtette: a veszélyhelyzet legsűrűbb időszakában volt funkciója annak, hogy bizonyos könnyítések mellett lehessen más számára felírt recept alapján gyógyszereket kiváltani.
Ugyanakkor - mint fogalmazott - a gyógyszerkiváltásnál két dolgot kell figyelembe venni. Az egyik, hogy van-e olyan dokumentum a gyógyszer kiváltója kezében, ami alapján ő a gyógyszert joggal kiválthatja Például, hogy van-e nála vény, felírási igazolás, vagy egy jogszabályi módosítással előkészítés alatt álló kód, ami egyértelművé teszi, hogy ennek a dokumentumnak birtoklása feljogosítja arra, hogy gyógyszert váltson ki.
A másik lehetőség az, hogy a kiváltó igazolja, hogy jogosult egy adott személy konkrét gyógyszereinek a kiváltására. Ezt meghatalmazással, a törvényes képviselet igazolásával, vagy ha az adott személy saját részre vált ki gyógyszert, akkor személyazonosságának igazolásával meg tudja tenni - mondta az elnök.
Az elnök szerint ha valaki tudja másnak a TAJ-számát, és bemegy egy gyógyszertárba, a szám bemondásával a patikus megmutatja neki, hogy a TAJ-szám birtokosának milyen gyógyszerek vannak felírva, ez viszont egészségügyi adatok védelme szempontjából rendkívül aggályos.
"Innentől kezdve nem lehet garantálni azt, hogy a gyógyszertár a betegek egészségügyi adatainak őrzését biztonsággal meg tudja oldani" - hangsúlyozta Hankó Zoltán. Hozzátette: az elmúlt hetekben számos olyan történet jutott el hozzá a gyógyszerészektől, ahol már nem lehetőségként merült fel, hogy illetéktelenek jutottak hozzá ilyen érzékeny információkhoz, hanem konkrét megvalósult esetekről volt szó. Szerinte azt kellene tudni garantálni, hogy a kiváltás jogosultságát a kiváltó személy tudja igazolni. Továbbiak a cikkben