Az abortuszon átesett nők nagyjából 20 százaléka első terhességét szakította meg.
Belesimul a terhességmegszakítások fogyásának évtizedek óta tartó trendjébe az Orbán-kormány éveiben mért csökkenés, amiről nemrég Rétvári Bence államtitkár beszámolt. A jelenségnek több oka van, közülük egy a szülőképes korú nők számának a csökkenése, amire az aktuális családpolitikának nemigen lehet azonnali hatása - írja az index.hu.
Ha a KSH adatait nézzük, a rendszerváltás óta lényegében folyamatosan, évről évre csökken az abortuszok száma. Mindössze két kivételes év volt, amikor emelkedést mértek, utoljára 2008-ban volt ilyen. A 2010 és 2015 között mért csökkenés nagyságrendje sem különbözik látványosan a korábbi években látottaktól. A 2002 és 2007 közötti ötéves időszakban például, amikor előbb Medgyessy Péter, aztán Gyurcsány Ferenc volt a miniszterelnök, 12 205-tel esett az abortuszok száma, ami akkor 21,8 százalékos csökkenést jelentett.
2015-ben 31 176 terhességmegszakítás történt az országban, ami az előző évihez képest 4,6 százalékkal kevesebb. Ha a 2000-es évhez viszonyítunk, akkor a tavalyi szám annak körülbelül a fele, az 1990-es évhez képest pedig az egyharmada, érzékeltette a trendet a KSH munkatársa, Branyiczkiné Géczy Gabriella. Azt lehetetlen pontosan megmondani, hogy a két dolog közül melyik milyen arányban áll a javuló trend mögött: több nő dönt a váratlanul megfogant gyerek megtartása mellett, vagy pedig eleve kevesebb a nem kívánt terhesség. Makacs tények a teljes cikkben