A kormányzati szlogenek ellenére sem emelkedik tartósan a születések száma.
A kormányzati szlogenek és intézkedések ellenére sem emelkedik tartósan a születések száma. A népesedéspolitika kerül most sorra a négy éves kormányzati ciklus bizonyítványának kitöltése kapcsán a Népszabadság sorozatában.
A 2008-as évben még több, mint 99 ezer gyermek jött világra, a kormányváltás évében, 2010-ben az újszülöttek száma már alig haladta meg a 90 ezret, majd 2011-ben – a hazai népmozgalmi statisztika 136 éves történelmének legalacsonyabb születésszámát produkálva – csökkent először 90 ezer alá. 2013-ban már csupán 88 700 gyermek született. (2014 januárjában ismét – 53-mal, azaz 0,7 százalékkal – több gyermek jött világra, ám egy hónap adataiból még nem lehet messzemenő következtetéseket levonni.)
Ez 1,3 körüli teljes termékenységi rátát jelent – vagyis 100 szülőképes korú nőre mindössze 130 újszülött jut. A demográfiai szakirodalom ezt már lowest-low fertilitynek, vagyis szuperalacsony termékenységnek nevezi. Ahhoz ugyanis, hogy a népesség újratermelje magát, a teljes termékenységi arányszámnak meg kellene haladnia a kettőt - írja a lap.
A születésszám csökkenését persze nem lehet csupán egyetlen kormány nyakába varrni – mint tette azt a Fidesz a 2010-es kampányában. Ezzel együtt ritka önkritikára vall Kövér László egy március közepi kalocsai fórumon tett kijelentése, miszerint a kormányzat többet beszélt a családokról, mint amennyit ténylegesen tenni tudott az elmúlt négy évben.
Pedig a kormány addigra már túl volt a családi adókedvezmény bevezetésén, és a hároméves gyes visszaállításán. Előbbivel deklaráltan a munkából élő családok gyermekvállalását kívánták támogatni, közülük is leginkább a tehetősebbekét. Hiszen ahhoz, hogy a három gyermek után járó 99 ezer forintos adókedvezményt teljes egészében ki lehessen használni, több, mint 600 ezer forintos bruttó szülői jövedelemre volt szükség.
Ezt utólag kvázi be is ismerte a kormány a családi adókedvezmény – az egészségbiztosítási és a nyugdíjjárulék terhére történő – kibővítésével, amelynek köszönhetően idén januártól már az alacsonyabb jövedelmű családok is élhetnek a lehetőséggel. A három gyermek után járó kedvezmény maximális kihasználásához azonban így is minimum 300 ezer forintos családi bevétel szükséges, arról nem is beszélve, hogy a munkanélküli szülőkön mit sem segít a családi adókedvezmény.
Még több szlogen, még több fiaskó a teljes cikkben