A választásokat követően sem számíthat sok jóra az ágazat.
Az egységes társadalombiztosítás megőrzése szinte az egyetlen lényegi dolog, amelyben a választáson induló pártok az egészségügy jövőjét illetően egyetértenek. A mögöttünk hagyott két évtized a befejezetlen reformok története – ez az MSZP választási programjában olvasható mondat fogalmazza meg talán a legtömörebben és legpontosabban, mi minden (nem) történt a rendszerváltás óta a magyar egészségügyben – nézett körül a Világgazdaság – online a választáson induló pártok igéretei között.
A szocialisták mellett és a kormánypártokon kívül ugyan a vasárnapi országgyűlési választáson induló szinte valamennyi párt programja kitér arra, milyen súlyos károkat okoztak az előző kormányok az egészségügyben, az ágazat válságának kezelésére egyik politika erő sem tud igazán újszerű, az egészségügyet hosszú távon finanszírozhatóvá és ezzel működőképessé tévő megoldásokkal előrukkolni.
A lényegi kérdések így továbbra is érdemi válasz nélkül maradnak, az egyetlen fontos dolog, amelyben az elmúlt évtizedekben láthatóan politikai konszenzus alakult ki az egészségügy jövőjét illetően, az a szolidaritáselvű, egységes nemzeti kockázatközösségen alapuló társadalombiztosítás fenntartása. Ezenkívül talán a betegellátás kórházi vízfejűségének megszüntetése, a háziorvosi szolgálatok és a szakrendelők szerepének erősítése, valamint a megelőzés, ezen belül is a szűrés fontosságának hangsúlyozása az, ami több választási programból is visszaköszön. Ezektől azonban senki nem várhat megváltást, ha a fedezet oldalát nem sikerül stabilan biztosítani.
A programokban szereplő legtöbb forrásteremtő vagy éppen kiadáscsökkentő ötletet viszont már vagy kipróbálták, majd elvetették, vagy eleve megvalósíthatatlannak ítélték, ennek ellenére újra megpróbálkoznak velük a pártok. Még több párt, még több vízió