Porpáczy Krisztina szerint a gyógyítás minőségének romlása a munkateher fokozódásával együtt mozog.
Hatezer orvos hiányzik az egészségügyi rendszerből, ezen belül is a háziorvosokból van a legnagyobb hiány – hívta fel rá a figyelmet szerdai sajtótájékoztatóján a Magyar Orvosi Kamara. A MOK kampányának egyik állítása, hogy meg kell erősíteni az alapellátást például úgy, hogy több jogosítványt, kompetenciát kell adni a háziorvosoknak, írja a 24.hu.
Porpáczy Krisztina, az orvoskamara Háziorvosi Csoportjának vezetője a sajtótájékoztatón azt mondta, bár Takács Péter államtitkár szerint noha sok a betöltetlen praxisok száma, ellátatlanul nem marad beteg.
Sajnos sosem tér ki arra, milyen minőségromlást okoz az, hogy háziorvosoknak több körzetet, ezáltal több beteget kell ellátniuk, így a páciensekre jóval kevesebb idő jut. Az orvosok lemorzsolódása és a praxisok összevonása az utóbbi két évben gyorsult fel: duplaannyi praxis lett üres, mint amennyi az előtte való négy évben – magyarázta Porpáczy Krisztina, aki szerint a gyógyítás minőségének romlása a munkateher fokozódásával együtt mozog, ezt viszont figyelmem kívül hagyja a kormány, amikor azt mondja, minden beteget ellátnak. Hozzátette azt is, hogy a háziorvosok eljutottak a tűrőképességük határáig, és mivel 61 év az átlagéletkor, a terhelés növekedésére a nyugdíjba vonulás a válaszuk.
Valójában nem 956 praxis munkája romlik, hanem a duplájáé – tette hozzá Porpáczy Krisztina.
A MOK szerint országos jelenség a praxisok elértéktelenedése. Bár találni olyan helyet, ahol megfizetik a praxis töredékértékét, országosan eladhatatlanokká váltak a háziorvosi praxisok. Néhol akár tíz évig sem találnak orvost, még úgy sem, hogy az állam támogatja a praxisvásárlást.
További részletek a 24.hu-n.