Ha valaki gerincbetegséggel jelentkezik, az érintettek egyik első feladata, hogy próbáljanak csökkenteni a súlyukon.
A felnőtt magyar lakosság 30 százaléka elhízott, a túlsúlyosak aránya pedig ennek duplája. A túlsúlyos embereknél a mozgás célja összetett, nem mindegy azonban, mit és hogyan sportolnak a plusz kilókkal, hiszen számukra kockázatos lehet, ha kellő körültekintés nélkül kezdenek bele egy új mozgásprogramba – mondta az InfoRádiónak az Országos Gerincgyógyászati Központ osztályvezető főorvosa.
A magyar Európa egyik, ha nem a legelhízottabb társadalma. Az elhízás rengeteg betegséggel hozható kapcsolatba, miután valamennyi szervrendszert érint. Közülük is komoly mértékben a mozgásszervrendszerrel, hiszen az a tömeg, amit cipelünk, minden nap terheli azt, ennek megfelelően pedig a természetes elhasználódását felgyorsítja, valamint a sérülés veszélyét is növeli.
A fentiek természetesen a gerincre is értendők, éppen ezért, ha valaki gerincbetegséggel jelentkezik, az érintettek egyik első feladata, hogy próbáljanak csökkenteni a súlyukon – magyarázta Rónai Márton gerincsebész, hiszen a gyógyulás egy együttműködés az orvos és a beteg között. Az orvos hozzáteszi, amit tanult, tapasztalt és tud, a betegtől pedig elvárt az egészségtudatos életforma és hozzáállás, amely során tesz azért, hogy jobban legyen: „tornázik, csökkenti a súlyát, megpróbál egészséges módon élni.”
Az Országos Gerincgyógyászati Központ főorvosa egyetértett, túlsúllyal nagyon nehéz feladat sportolni, amit vissza is jeleznek a betegek. Mint kiemelte, a kóros elhízás egy betegség, amin lehet segíteni a táplálkozás és a mozgás irányából is. Utóbbinak fokozatos folyamatnak kell lennie, nem lehet hirtelen túlterhelni senkit. Eleinte lehet csak séta, lépcsőzés, a szokásos kényelmi funkciók helyettesítése egy picit aktívabb mozgással.