Az Egészségügyi Világszervezet a közeljövőben kihirdetheti az egészségügyi vészhelyzetet, de ez sem azt jelenti, hogy akár itthon félnünk kellene.
– A koronavírus önmagában alkalmatlan arra, hogy globális járványt okozzon, feltéve, ha nem mutáns változatról van szó, de egyelőre nincs erre utaló jel – mondta a Magyar Nemzetnek a Dél-pesti Centrumkórház Hematológiai és Infektológiai Intézetének főorvosa.
Egy 2002-es járvány idején kimutatták, hogy a vírus denevérektől származik, majd cibetmacskákra, illetve emberekre terjed át. – Vagyis a koronavírus főleg állatról emberre terjed, emberről emberre csak mérsékelten, így korábban sem lett belőle világjárvány – mondta Szlávik János.
Az eddigi 509 eset mellett négyezer tünetmentes állapotú embert valószínűsítenek – fogalmazott az infektológus, aki szerint Thaiföldön van mitől tartani, mert sokan utaznak oda, és behurcolhatják a kórt, ám Európát egyelőre nem fenyegeti járványveszély.
– A vírus leginkább idős, beteg embereknél okoz súlyos megbetegedést; fiatalokra, gyerekekre nem életveszélyes – állítja Szlávik János. Szerinte esély van rá, hogy az Egészségügyi Világszervezet a közeljövőben kihirdesse az egészségügyi vészhelyzetet, de ez sem azt jelenti, hogy akár itthon félniük kellene az embereknek. – Sokkal inkább arról van szó, hogy még nem ismerjük a vírus természetét és nincs ellene oltóanyag – mondta.