Benne volt a gyógyszerészeti intézet alkalmazási leiratában, hogy hatvan éven felülieknél nem próbálták ki.
A kínai vakcinával oltott idős emberek védettsége nagyon alacsony, állítja egy független kutatás. A szakemberek ezért azt javasolják, hogy az érintettek vegyék fel a negyedik oltást. Sarkadi Balázs, egyetemi tanár, orvos-biokémikus az ATV Egyenes Beszéd című műsorában elmondta, hogy elsősorban idősebbeknek adták ezt a vakcinát, akik valóban védelemre szorulnak a vírussal szemben.
Magánlaborokban levett mintákat kutatva derült ki, hogy a kínai Sinopharm vakcinával oltottak védettsége rendkívül alacsony. Főleg az idősekre jellemző ez a megállapítás. Olyan mintát is találtak, amelyben egyáltalán nem volt antitest, ami azt jelenti, hogy a két kínai oltás után semmilyen védettséget nem szerzett az érintett.
„Ebből valóban volt vita, hogy hazárdjáték, meg bűn ilyet adni, meg voltak itt ilyen erősebb jelzők, de én ezzel azért óvatos lennék, de ami szerintem mindenképpen bűn volt, hogy ezt nem mondták el, pedig pontosan tudták, hogy ez a helyzet. Benne volt a gyógyszerészeti intézet alkalmazási leiratában, hogy hatvan éven felülieknél nem próbálták ki” – magyarázta Ferenci Tamás, az Óbudai Egyetem biostatisztikusa.
A kutatók szerint a sinopharnmal olyan időszakban oltottak be időseket, amikor nem volt más elérhető vakcina. Ez akkor a semminél jobb megoldásnak tűnt, de azóta is sok téves információt hoztak nyilvánosságra.
„Sokan ezt is mondták, hogy az elölt vírusos vakcina például a sinopharm jobban fog védeni a variánsokkal szemben – ezt mondta Kásler professzor is. – De nem így van. Most ez kiderült, hogy az omikron ellen gyakorlatilag egyáltalán nem véd a két sinopharm még egy harmadik sinopharmmal együtt sem” – fejtette ki Sarkadi Balázs egyetemi tanár, orvos-biokémikus. Továbbiak a cikkben