• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nemváltoztató beavatkozások gyerekeken

Lapszemle Forrás: mno.hu

Az internet tele van olyan „szívszorító" videókkal, amelyeken szegény transznemű gyerekek mesélnek.

Amerikában egyre nő azoknak a gyerekeknek a száma, akik, ha úgy érzik, nem olyan neműnek születtek, mint aminek érzik magukat, olyan hormonblokkoló kezeléseken vagy akár sebészeti beavatkozásokon esnek át, amelyek megváltoztatják a nemüket. Megbotránkoztató? Nekünk talán igen, ám a tengerentúl ezeket a gyerekeket szüleik és orvosaik vállvetve támogatják - írja az mno.hu.

Az Egyesült Államokban, ahol az egyén szabadsága és akarata mindenekfelett áll, nem kell sok ahhoz, hogy ha – teszem azt – egy kislány úgy dönt, ő mától fiú, akkor megkapja környezete teljes támogatását célja megvalósításához. Így volt ez annál a 18 hónapos kislánynál is, akinek egyik első mondata az volt: „Én fiú." - ismerteti a szerző.

„A gyermekorvosoknak fontos arról tudni, hogy léteznek ilyen gyerekek és joguk van a kezeléshez" – mondja dr. Norman Spack, a bostoni gyermekkórház nemiidentitás-klinikájának (mert az USA-ban ilyen is van) vezetője. Eredetileg a jelenséget nemi identitászavarnak hívták (nyilván sértő módon), azonban Spack doktor sok kollégájával egyetemben úgy véli, ez helytelen kifejezés, hiszen csupán arról van szó, hogy a nemileg bizonytalan gyerekek agya jobban hasonlít a sajátjukkal ellentétes nemű emberekéhez.

Szerencsére vannak olyan vélemények is, amelyek szerint lehetővé tenni egy 18 év alatti fiatalnak a nemváltoztató beavatkozást, komoly etikai kérdéseket vet fel. Az amerikai gyermekorvosok egy része szerint sokszor a szülői akarat dönt. Ha például egy gyerekről kiderül, hogy homoszexuális hajlamai vannak, inkább alávetik a nemváltoztató kezeléseknek, mert azt jobban el tudják viselni, mint egy leszbikus vagy meleg utódot…

A bioetikai szepontból közelítők szerint rendkívül káros és veszélyes egy visszafordíthatatlan hormonblokkoló folyamatot alapos megfontolás nélkül elkezdeni, a nemváltozatás mellett érvelők viszont épp azt hangoztatják, hogy minél tovább húzzák az időt, annál többet szenved az a gyerek attól, hogy nem érzi jól magát a testében - hívja fel a figyelmet a portál.