A Ratkó-unokák az ezredfordulóra értek abba a korba, hogy maguk is gyereket vállaljanak. De a nagy boom nem jött.
Legutóbb 40 éve fordult elő, amit az Orbán-kormány tűzött ki célul, hogy többen születtek Magyarországon, mint amennyien meghaltak. Éppen a hetvenes évek közepén, végén születettek hozhattak volna demográfiai fordulatot Magyarországon. Ez a lehetőség elúszott, és ezen az Orbán-kormány legújabb, de megkésett családtámogatási intézkedései sem fognak már segíteni - írta a 444.hu.
Pedig már 2012-ben is felhívta a figyelmet erre a páratlan lehetőségre az éppen az Orbán-kormány által felállított demográfiai munkacsoport: „ha a jelenleg még gyermekvállalási korban lévő, 1973-77-ben született, nagy létszámú generáció nem pótolja be hamarosan az eddigi elmaradt gyermekvállalásokat, az őket követő alacsonyabb létszámú generáció már képtelen lesz fordítani a termékenységi trendeken”.
A Ratkó-unokák az ezredfordulóra értek abba a korba, hogy maguk is gyereket vállaljanak. De a nagy boom nem jött: a születések száma csak kis hullámokat vetett. Majd a lehető legrosszabbkor, éppen akkor, amikor a Ratkó-unokák még ideális korban voltak, jött a világgazdasági válság, és a gyerekvállalásnak egyáltalán nem kedvező megszorítások, munkahely-megszűnések, bizonytalanság. A tervezett, de később vállalt első gyerekek vagy az elsőt követő többi gyerek közül sok nem született meg.
A válság elmúltával a 2011-es, mindenkori negatív rekordhoz képest valamelyest ismét nőni kezdett a gyerekszületések száma, de messze elmaradt a korábbiaktól. Ekkor figyelmeztetett a kormány által felállított demográfiai munkacsoport arra, hogy lassan kiöregszenek a Ratkó-unokák, az utánuk következő, kevésbé népes generáció pedig képtelen lesz megállítani a népességfogyást.
Az utolsó lehetőséget annyira nem sikerült megragadni, hogy az abszolút mélypont elhagyása után mostanra meg is torpant a gyerekszületések számának növekedése.
Három év után 2017-ben megint kevesebb gyerek született, mint egy évvel korábban. Az első 11 hónap adatai alapján pedig 2018-ban, a Családok évében még 2017-nél is kevesebb gyerek született.
Az alacsony iskolázottságúaknál jött több gyerek - statisztikai tények a KSH-tól a teljes cikkben