Az ember fiziológiai, neurológiai és pszichológiai állapota hatással van a beszéd fizikai paramétereire.
Parkinson-kórra és gégerákra egyaránt következtetni lehet a beszédből – állítja Vicsi Klára, a BME Távközlési és Médiainformatikai Tanszék Beszédakusztikai Laboratóriumának vezetője, aki munkatársaival együtt az élő szó rejtett rétegeit a mesterséges intelligencia segítségével tárja fel. Eredményeikről a magyar tudomány ünnepe előadássorozat hétfői eseményén szólt - írta a magyaridők.hu.
Bizonyos típusú betegségek kialakulásakor a különböző jellemző akusztikai, fonetikai paraméterek következetesen megváltoznak, eltérnek a normál beszédtől, és ez a változás mérhető. Ezek a megfigyelések az alapjai az utóbbi években előtérbe kerülő automatikus beszéddiagnosztizálási lehetőségek kutatásának. Ez a munka azonban nehéz, mivel a beszéd nem determinisztikus folyamat. Ám ha kellően sok beszédet dolgoznak fel – az egészséges és a beteg szöveg jellemző paramétereinek valószínűségi eloszlásai segítségével –, jól hasznosítható modelleket hozhatnak létre.
A hangképző szervek elváltozásai és a beszéd bizonyos fizikai paraméterei között szoros összefüggés van: a gégefő sérülésekor a hangszalag rezgése a normálistól eltérő lesz. Ennek időbeni detektálása életet menthet. A műegyetemi kutatók az Országos Onkológiai Intézet Fej- és Nyaksebészeti Osztályával gégészeti patológiás beszédadatbázist hoztak létre, ahol egészséges és beteg emberek (gégedaganat, polipok, hangszalagbénulás, reflux) hangját elemezték. A kóros eseteket 94 százalékos pontossággal detektálták. A teljes beszámoló