Ha a biológiai mechanizmusukat és az immunológiai hátterüket nézzük, akkor nincs olyan tényező, ami miatt a vakcinák keverése ne történhetne meg.
Bár az oltóanyagok keverését illetően eddig nem született egységes szakmai álláspont, a járványügyi szakemberek úgy vélik, nincs olyan tényező, ami miatt gondot okozhatna a vakcinák kombinálása. Ugyanakkor hangsúlyozzák: bizonyos oltáskombinációkra mindenképpen figyelni kell - írta a Magyar Nemzet.
Emlékezetes, Rusvai Miklós már hónapokkal ezelőtt arról beszélt, hogy a különféle technológiával készült vakcinák alkalmazása mérföldkő lehet a koronavírus-járvány elleni védekezésben, mivel egy kevert oltás erősebb immunitást eredményez. A szakember a napokban a harmadik oltás lehetőségét is üdvözölte, a vakcinák kombinálása kapcsán pedig rámutatott, hogy a vektorvakcinák, azaz a Szputnyik V, az AstraZeneca és az egydózisos Janssen, illetve az inaktivált vakcinák, tehát a Sinopharm esetében célszerű a váltás vagy a vakcina mixelése.
Rusvai Miklóshoz hasonlóan Karikó Katalin Széchenyi-díjas magyar kutatóbiológus is úgy látja, hogy az AstraZeneca és a Szputnyik V esetében harmadik oltásként eltérő vakcinát kell beadni, az mRNS-technológiára épülő Pfizer, illetve a Moderna esetében pedig lehet ugyanaz a harmadik dózis.
A vakcinák keverése kapcsán Jakab Ferenc virológusprofesszor sem fogalmazott meg ellenvetést. A Koronavírus-kutatási Akciócsoport vezetője a Magyar Nemzet kérdésére nemrégiben elmondta: bár a vakcinák keverésének eredményességét leginkább a klinikai vizsgálatok tudják megállapítani, ennek ellenére, ha szimplán a biológiai mechanizmusukat és az immunológiai hátterüket nézzük, akkor nincs olyan tényező, ami miatt a vakcinák keverése ne történhetne meg.