• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nincs baj az akkugyárnál, ha nem mérjük

Lapszemle 2023.10.17 Forrás: nepszava.hu
Nincs baj az akkugyárnál, ha nem mérjük

A mobil laborok mérési listán nincsenek rajta az akkumulátoriparban használt veszélyes anyagok, így például a Lítium és például a több összetevős NCM sem.

A katasztrófavédelem mobil laborjait küldik ki akkuüzemi balesetekhez, ám azok mérési listáján nincs rajta az akkuiparban használt több veszélyes anyag. Kiderült az is, hogy a katasztrófavédelem mobil laborjai nem akkreditált mérőállomások. Az OKF egységei a Nemzeti Akkreditáló Hatósághivatalos listáján sem lelhetőek fel - írta a népszava.hu.

A lap mégy ipari baleset ügyét áttekintve úgy találta, a helyszínre kiküldött labor vizsgálatai után rendre megállapították, hogy "az épületen kívül és a telephely közelében végzett mérések veszélyes gázkoncentrációt nem mutatak ki, így lakosságvédelmi intézkedésre nem volt szükség". Mindezek után joggal merülhet fel a kérdés: mit mérnek a katasztrófavédelem mobil laborjai és ki tudják-e mutatni, ha valóban kikerül valami az akkumulátorgyártásban használt anyagok közül? - írták.

A Népszava kérdésére az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) azt válaszolta: „A járművek kézi és telepíthető detektorai a baleseti kikerüléskor leggyakrabban előforduló ipari gázok és égéstermékek – köztük nitrogén-oxid, nitrogén-dioxid, klór-dioxid, kén-dioxid, stb. – koncentrációjának mérésére szolgálnak (az előzőekben felsoroltak mellett ammónia, etanol, földgáz, vízben és vizes oldatokban pedig vas, mangán), az alkalmazott vonatkoztatási koncentrációk és határértékek alapján a közvetlen egészségkárosodás megelőzését támogatják és nem helyettesítik az illetékes egészségügyi, illetve környezetvédelmi hatóság akkreditált méréseit”.

A lap szerint a válaszból két – Magyarország akkumulátoripari nagyhatalommá válásának idején különösen fontos – részlet is kiderül. Egyrészt a katasztrófavédelem mobil laborjai nem akkreditált mérőállomások. Az OKF egységei a Nemzeti Akkreditáló Hatósághivatalos listáján sem lelhetőek fel. A tavalyi bátonyterenyei baleset vizsgálati dokumentációjából is kiderült, hogy a rendőrségi nyomozás során a hivatalos mérési eredményeket külső szakértőtől rendelték meg, mert ezek használhatóak az igazságügyi szakértői szakvéleményhez és később az esetleges bírósági eljárás során.

Az OKF válasza is alátámasztja, hogy a mobil laborok mérési listán nincsenek rajta az akkumulátoriparban használt veszélyes anyagok, így például a Lítium és például a több összetevős NCM sem.