A megoldást az jelenthetné, ha felülvizsgálnák a kérelmezőket a szakorvosi centrumok szintjén.
Az egészségbiztosítási alapban az idei költségvetésre tervezett gyógyszerkiadási támogatások - nominál értékben - a tíz-tizenkét évvel ezelőtti összeget tükrözik, mondta el Dózsa Csaba, egészség-közgazdász a GazdaságTV-n. A 2017-re a terápiákra tervezett 247 milliárd forint már elfogyott, kiegészítésére idén eddig 28 milliárd kellett.
A modern egészségügyi rendszer fenntartása komoly versenyfutás: az állam a támogatott gyógyszerek listájára igyekszik föltenni a legmodernebb készítményeket, amelyeknek az ára általában a korábbiaknál jóval magasabb. Ezek a kihívások évről évre jelentkeznek, hiszen cserélődési hatás figyelhető meg: lehet, hogy korábban egy adott terápiás készítmény ára 160 ezer forint volt, de érkezik egy új gyógyszer, mely ára akár másfél millió forint is lehet. Ennek a drasztikus költségnövekedésnek igyekezett gátat szabni a kormányzat azzal, hogy alkalmazta az egyedi méltányosság módszerét. Ez a folyamat lassítását eredményezte, miszerint egyesével kellett megigényelni a terpiás készítményeket, és egyesével kellett beadni a dokumentációkat.
Ezen egyedi kérelmezési eljárást szüntette meg a kormányzat tavaly év végén, azóta egyfajta automatizmussal hagyja jóvá ezeket a drága készítményeket. Azok a betegek, akik eddig nem juthattak hozzá ezekhez a drága készítményekhez vagy azok a szakorvosok, akik vonakodtak egyedi méltányossági eljárást kezdeményezni, most előszeretettel, könnyebben igénylik ezeket a gyógyszereket. Ez okozhatott kasszatúllépést, mondta el Dózsa Csaba, egészség-közgazdász. Az interjú itt megtekinthető