• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nincs esély, hogy a szakma behozza a lemaradást

Lapszemle Forrás: mno.hu

A toxikológus szerint hiába várjuk a csodát, amíg marad a jelenlegi családon belüli kommunikáció.

A rendszerváltás előtt egyáltalán nem létezett kábítószer-probléma hazánkban, később is maximum 20-25-féle – a szakma által viszonylag könnyen követhető – szer volt mindössze a piacon, 2009-ben pedig eljutottunk oda, hogy a dizájner drogok „piszkos módon belekavartak ebbe a világba", az ellátórendszer egészen egyszerűen nem tudja a kialakult helyzetet követni – emelte ki Zacher Gábor toxikológus, a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ Sürgősségi Centrumának vezető főorvosa az mno-nak adott interjúban. Hogy is tudná, mikor az elmúlt öt-hat évben több mint 500 új szer jelent meg. Előállt az a helyzet, hogy a kábítószer-használóknak és a szakmának „halvány lila gőze" sincs arról, hogy a különböző tudatmódosító porok, tabletták vagy növényi törmelékek mit is tartalmaznak, és milyen hatásaik lehetnek. Ma már orosz rulett a különböző drogok kipróbálása, nem úgy, mint 1995 és 2008 között, a „boldog békeidőkben", amikor tudni lehetett, hogy a heroin az heroin, az extasy az extasy – hangsúlyozta a toxikológus.

Zacher szerint arra, hogy a szakma behozza 2-3 éves lemaradását, abszolút nincs esély. A kínai vagy japán laborokban kifejlesztett szerek már 3-4 hét után megjelenhetnek a magyar piacon, és akár fél évig is terjedhetnek anélkül, hogy bárki is tudná, hogy egyáltalán léteznek. A rendőrségi lefoglalás, majd analitikai vizsgálatot követően tudhatunk csak ezekről a szerekről, ráadásul az, hogy tudunk róluk, még közelről sem jelenti azt, hogy pontosan ismerjük a hatásaikat.

Zacher szerint a legfőbb probléma, hogy Magyarország mentálhigiénés kultúrája elég gyengécske. Nagyon fontos a szülő által közvetített minta: hiába papol az édesapa a drogok veszélyeiről kamasz fiának, ha utána rágyújt egy cigire, megiszik három sört és hat órát tévézik. Ahhoz, hogy bármi is pozitív irányba mozduljon, értékrendváltozás szükséges – emelte ki Zacher, aki szerint elengedhetetlen lenne a családnak mint legkisebb sejtnek a megfogalmazása, mert minden onnan indul ki. Egészen addig, amíg nem működik a családon belüli kommunikáció, amíg nem ismerjük a gyermekeinket és nem vesszük észre a rezdüléseiket sem, addig hiába várjuk a csodát, ne csodálkozzunk, hogy itt tartunk – hangsúlyozta. A magyar kábítószer-stratégia alapja a család kellene, hogy legyen, de mint Zacher Gábor elmondta, ennek egyelőre a nyomát sem látja.