Borzasztó, hogy egy egész generáció apatikussá vált Szabó János szociológus szerint.
Lehangoló képet fest a 15–29 éves magyar fiatalokról a nemrég napvilágot látott Ifjúság 2012 kutatás, mely szerint a generáció tagjai kilátástalannak látják jövőjüket, kiábrándultak, bizalmatlanok a társadalmi intézményekkel szemben, nem érdekli őket a politika, tartózkodnak a véleménynyilvánítástól, passzívak, ha lehet, kivonják magukat minden közösségi ügyből – írja a sonline.hu portálja.
A kiadvány készítői szerint az általuk csak új csendes generációnak nevezett csoport tagjai – a két világháború között születettek nyomán, akiket stabil értékítélet, tradicionális gondolkodás jellemezett, s a világot elfogadták olyannak, amilyen – érzékelik ugyan az őket érintő problémákat, ám megoldásukért nem tesznek semmit. Egyik legfőbb jellemzőjük a lázadás hiánya, alkalmazkodnak a fennálló rendszerhez, különösebb kritika nélkül elfogadják a szüleik értékrendjét: mindössze tíz százalékuk utasítja el, jellemzően a fővárosi vagy vidéki nagyvárosokban élők.
Borzasztó, hogy egy egész generáció apatikussá vált – emelte ki Szabó János szociológus. Persze nem egyik napról a másikra, s az okok is összetettek, ám elgondolkodtató, hogy ők lesznek a jövő meghatározó felnőttje, méghozzá ezzel a gondolatvilággal.
Az apátia persze nem egyedül az ifjúság problémája – mely az iskolázottság és gazdasági szempontokból elmaradottabb vidékeken, mint például Somogy, még erősebben megmutatkozhat –, csak éppen esetükben hatványozottabban jelentkeznek a tünetek. A rossz gazdasági helyzet miatt a pályakezdőknél több mint 20%-os a munkanélküliség, ami determinálja, hogy sokan abszolút pesszimisták a jövőjüket illetően, illetve idehaza nem látják a perspektívát, inkább kimennek külföldre.
Szigeti Mónika pszichológus viszont úgy vélekedett, az érdektelenségnek oka lehet, hogy egyre inkább kitolódik a felnőtté válás érési folyamata, s ezáltal a felelősségvállalás kérdése is. Emellett a mai fiatalok világa énközpontú – magyarázta Szigeti Mónika –, nem tudják magukat más emberek, csoportok helyébe képzelni.