• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nincs nagy tolongás az influenza elleni oltásért

Lapszemle Forrás: teol.hu

Még mindig vannak, akik nem elvből nem adatják be, hanem egyszerűen bizonytalanok.

Bár évek óta minden szezon előtt és közben is sokat olvasni, hallani a betegségről és a vakcináról,  sokan vannak, akik félnek a mellékhatásoktól, esetleg feleslegesnek tartják megszúratni magukat, mondván: így is elkaphatja az ember a betegséget.

Valóban évente kell-e beadatni a vakcinát, vagy elég két-három évente oltatni? – tette fel a kérdéseket a teol.hu portálja dr. Schranz Róbert szekszárdi háziorvosnak, aki így válaszolt: mivel minden évben új oltóanyag készül, minden évben be is kell adatni. Erre elsősorban időseknek kell rászánnia magukat, akiknek legalább egy alapbetegségük van, emellett annak is, aki egészséges, de sokat jár közösségbe. Például óvónőknek, ügyfélszolgálati munkatársaknak vagy éppen újságíróknak – tette hozzá Schranz doktor, aki elmondta azt is, valóban vannak olyan nem kötelező oltások, amelyeket elég egyszer beadatni, esetleg meghatározott idő múlva emlékeztető oltásra van szükség. Ilyen például a tüdőgyulladás vagy a kullancs okozta agyvelő gyulladás elleni vakcina.

Schranz doktor rendelőjében egyébként évente százan jelentkeznek azért, mert az influenzával szemben szeretnének védekezni. Ez valószínűleg idén is így lesz. Akkor volt nagyobb tolongás a háziorvosoknál ez ügyben, amikor a sajtó tele volt a madár- és sertésinfluenzáról szóló rémisztő hírekkel. Az utóbbi években viszont szerencsére nem volt jelentősebb járvány, így a kedélyek csillapodásával az oltási kedv is csökkent.

Dr. Schranz Róbert hangsúlyozta az egyéni felkészültség, az edzettség szerepét az egészség megőrzésében. Elengedhetetlen, hogy sportoljunk, mozogjunk, és töltsünk némi időt a szabad levegőn. A megelőzésben elengedhetetlen a személyi higiéné, a gyakori kézmosás, nemcsak étkezés előtt, WC használat után, de napközben többször is. Már sokat tesz az egészségéért az, aki hazaérkezést követően rögtön szappannal, meleg vízzel gondosan kezet mos. Nagyon fontos, hogy aki már megbetegedett, ne menjen közösségbe.