Egyre több helyen hetekre, vagy akár egy hónapra is előre kell jelezni az efféle szándékot.
Három-négy hetet kell várni egy vérvételre a Tamási rendelőben, ennél hamarabb nem kap időpontot a háziorvosi beutalóval érkező beteg. A hosszú előjegyzési időszakon a városban már senki nem lepődik meg, aki Tamásiban másnap akar vérvételre menni, kis túlzással jobban teszi, ha rákgyanút produkál.
„Nem egyedi esetről, hanem általános jelenségről van szó. Tamásiban és Pincehelyen ilyesmire korábban valóban nem volt példa, de sok olyan településről tudunk, ahol ez a típusú előjegyzés régóta bevett gyakorlat" – mondja az MNO-nak Kerekes László, a két település egészségügyi intézményét is fenntartó dombóvári Szent Lukács Kórház főigazgatója. Intézetének ellátási területéhez 80 ezer ember tartozik. A vezető beszámolója szerint hasonló előjegyzési rendszert a környék több kórháza már régebben bevezetett, például Kaposvár, Szekszárd, Siófok. De szerinte korlátozások már valamennyi településen vannak. Viszont ez a betegellátást nem veszélyezteti, a sürgősségi labort nem érinti – teszi hozzá.
„A korlátozást azért kellett bevezetni, mert a finanszírozás olyan, hogy például a mi esetünkben csak minden negyedik laborvizsgálatot állja. További magyarázat a teljes cikkben