Hogyan alakul az orvoshiány Bács-Kiskunban?
Egy hétfői hír szerint hatezer szakorvos és rezidens hagyhatja el jövőre az országot, ha a következő fél évben nem dolgoznak ki olyan életpályamodellt, amely itthon tartaná őket.
- A megyei kórházban jelentős orvos- és ápolóhiányról nem beszélhetünk, a kórházban mindössze öt orvosi és három ápolói állás betöltetlen - jelentette ki dr. Svébis Mihály, a kecskeméti intézmény főigazgatója.
Orvoshiány a pszichiátrián, a radiológián és a fülorr-gégészeten mutatkozik, de Svébis szerint ellátási nehézséget csak a legutóbbi területen okoz az indokoltnál alacsonyabb létszám. Egyébként az intézményben háromszáz körüli az orvosi státuszok száma.
- Nem számottevő a külföldre távozott orvosok száma. Véglegesen öt fő vállalt munkát külföldön – tette hozzá, azonban felhívta a figyelmet, hogy a honvédkórház bezárása és a félegyházi kórházzal történt ágycsere után sem volt lehetőségük a státuszok növelésére, noha mindkét változással több lett a dolguk.
A kiskunhalasi Semmelweis Kórházban eddig nem öltött nagy mértéket az orvosok elvándorlása. Ennek egyik oka az is lehet, hogy a halasi kórháznak elég idős az orvosállománya - mondta dr. Lengyel János, az intézmény orvos igazgatója, a Magyar Orvosi Kamara titkára.
- Egy orvosunk volt, aki időnként kiment Angliába dolgozni. Egy hónapból általában egy hetet dolgozott kint. Ő végül elment tőlünk, visszament Romániába - közölte dr. Lengyel János, majd hozzátette: négy nővér viszont már külföldön keresi a boldogulását. Hárman közülük ráadásul már nem is az egészségügyben dolgozik. -Szerencsére itt sem beszélhetünk tömeges jelenségről, viszont sajnos így is elveszítettünk négy értékes embert, akik olyan élethelyzetbe kerültek, hogy nem láttak más kiutat problémájuk megoldására - utal az igazgató a magyar egészségügyben jellemző alacsony fizetésekre.