A PTE Szentágothai János Kutatóközpontjának Virológiai Kutatócsoportjában 11-en dolgoznak és közülük heten nők.
Pro Comitatu Baranya Díjat kapott a PTE Szentágothai János Kutatóközpontjának Virológiai Kutatócsoportja. Ebből a csapatból jól ismerhetjük már dr. Jakab Ferencet és dr. Kemenesi Gábort, ám a koronavírust vizsgáló csoport többségét hölgykutatók alkotják. Hogy milyen munka zajlik itt nap mint nap, arról a hantavírusok szakértőjét, Madai Mónikát kérdezte a bama.hu.
– Hogy kerül egy hölgy a kutatók közé? Kislányként eldöntötte, hogy meg fogja menteni az emberiséget?
– Kislányként mély nyomot hagyott bennem az „Egyszer volt az Élet” című francia rajzfilmsorozat, mivel egy gyermeknek nehéz elhinni, hogy ilyen parányi kórokozók hogyan tudnak ennyire komoly, akár halállal végződő betegségeket is okozni.
– Hányan dolgoznak a víruslaborban?
– Pont egy focicsapatnyian, és közülük heten nők. Kettes-hármas csoportokban különböző feladatokkal foglalkozunk.
– Mennyire veszélyes ez a munka?
– Úgy vélem, hogy az önmagáért beszél, hogy biztonsági laborban szkafanderben dolgozunk. Ha pedig reggel úgy ébredünk, hogy fáj a fejünk, rossz a közérzetünk, akkor nem megyünk be, mert a laborban csak teljes odafigyeléssel lehet bármit csinálni, s munkamenet közben ráadásul nem lehet egy-két perc alatt kijönni.
– A koronavírus-kísérletek során mi döbbentette meg a legjobban?
– Az, hogy a sejttenyészetet a vírus két nap alatt hatalmas foltokban elpusztította. Ha saját szemével látná ezt valaki, bizonyosan nem kételkedne a COVID–19 pusztító veszélyében.