A Munka törvénykönyvének módosítása minden dolgozót hátrányosan érint.
Nem lesz már kiskapu a kirúgás elől a táppénz: júliustól a keresőképtelenség ideje alatt is fel lehet mondani a munkavállalónak. Július elsejétől elvesztik munkaügyi védettségüket a keresőképtelen beteggé válók: az új Munka törvénykönyve értelmében a saját, illetve a gyermekük betegsége miatt táppénzen lévőknek, illetve a közeli hozzátartozójukat ápoló, fizetés nélküli szabadságon lévőknek távollétük ideje alatt is fel lehet mondani. A gyermeküket ápolókat csak akkor illeti meg a védettség, ha erre az időszakra fizetés nélküli szabadságot kérnek – írja a Délmagyar – online.
Rengeteg gond és visszaélés adódott a táppénz körül. Sokszor például, ha a munkavállaló megtudta, hogy el akarják bocsátani, kiíratta magát, így a táppénzes időszakkal nyert pár hónapot. Ez a lehetőség szűnt meg a módosítással – nyilatkozta Ember Alex ügyvéd, munkaügyi szakjogász. Az új szabályozás szerint a táppénzes időszak alatt is közölhetik a felmondást a munkavállalóval, a felmondási idő azonban csak akkor kezdődik el, ha ismét munkába áll.
A Csongrád Megyei Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szervének előzetes, tájékoztató jellegű adatai szerint 2011-ben több mint 30 ezren voltak táppénzen. Átlagosan 23,5 napot töltöttek az érintettek táppénzen, 510 esetben azonban ez az időszak meghaladta a fél évet – közölte Hajnal Gabriella igazgató. Maximum egy évig jár ez az ellátás, de csak abban az esetben, ha a biztosított a keresőképtelensége bekövetkezését megelőzően rendelkezik ennyi folyamatos biztosítási idővel.
A szabályok a munkavállalók hátrányára változtak – ráadásul nem csak a táppénzesek esetében. Jelentős a szigorítás a humán reprodukciós eljárással összefüggő kezelés alatt állók esetében, őket a felmondási védelem csak az eljárás megkezdésétől számított hat hónapig illeti meg. Korábban nem volt meghatározva, hogy mettől meddig tekintik kezelés alatt állónak a munkavállalót, így akár évekig is védett lehetett – fogalmazott Ember Alex.
A lombikbébiprogram statisztikái szerint három kezelés után következik be a legtöbb terhesség. Mivel háromhavonta lehet ismételni, könnyen kiszámolható, hogy a féléves védettség kevés. Főleg, ha menet közben fény derül különböző problémákra is, amelyeket orvosolni kell – hangsúlyozta Krizsán Mária, a szegedi Kaáli Intézet nőgyógyásza. Hozzátette: annak, hogy a beültetés elsőre sikerüljön, 35 százalék az esélye. Ha azonban a munkavállaló feje felett lebeg az elbocsátás veszélye, és emiatt „sürgetné", hogy fél éven belül teherbe essen, a pszichés teher tovább rontja az esélyeket.
Az új törvény kitér a várandós nőkre is. Őket továbbra sem lehet elbocsátani – de csak akkor, ha az érintett a felmondás közlése előtt a munkáltatót értesítette állapotáról.