• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nyolc egészségügyi térség lesz

Lapszemle Forrás: Magyar Nemzet

Jövő májustól alapjaiban változik meg a hazai egészségügy.

A 2012 májusától átalakuló ellátórendszerben is megmarad a szabad orvos- és intézményválasztás, ám az ország területét nyolc térségre osztják, és csak ezen belül lehet majd korlátlanul választani - idézi a Heti Válasz mai számának cikkét a Magyar Nemzet. Másik körzetbe csak azok mehetnek, akiknek 45 percnél többet kell utazniuk az adott térségben kijelölt intézményhez, és ezt így jelentősen (tíz perccel) le tudják rövidíteni.

Túl sok „kalandozóra" azonban nem számítanak, mert a térképeket a jelenlegi betegmozgások alapján jelölték ki, például a Nógrád megyei betegek a legbonyolultabb ellátásokért ezután a fővárosba utazhatnak majd, éppen úgy, ahogy eddig is tették (bár hivatalosan Miskolchoz tartoztak).

Az új ellátórendszer megszervezéséhez a szakmai kollégiumokkal minden egyes betegséget négy csoportba soroltattak az ellátás bonyolultsága (progressziója) alapján, és az összes kórképre megállapították, milyen eszközre, szakemberre van szükség a biztonságos betegellátáshoz. Ezek után megnézték, hogy a jelenlegi intézményrendszer adott osztálya megfelel-e ennek a feltételnek.

A Heti Válasz birtokában levő, a traumatológiára vonatkozó leírás szerint például egy egyszerű lábtörés ellátásához 24 órás szolgálatban egy baleseti sebészt, laboratóriumi hátteret és - egyebek között - röntgent kell biztosítani. Mivel baleset éjjel-nappal érheti az embert, ehhez összesen négy főállású traumatológust kell alkalmazni, ahol erre képtelenek, ott nincsenek meg a sérültek megfelelő ellátásának feltételei, ezért nem is működhet a jövőben baleseti sebészet.

A lap csütörtöki száma közli a traumatológiai ellátás országos térképét, amely nemcsak azt mutatja be, mely intézmények jutnak május elsejétől is szerephez a baleseti ellátásban, hanem azt is, hogy az ország mely területei melyik kórházhoz és melyik egészségügyi térséghez tartoznak majd. Minden egyes orvosszakmához más-más térkép tartozik majd, és szakmánként változik az országos hálózatban részt vevő intézmények köre.