Magyarországon nagyon alacsony azoknak az aránya, akik tudatosan nem vállalnak gyereket.
A gyermektelenség kérdése most ismét igen aktuális, hiszen a Magyar Közgazdasági Társaság konferenciáján elhangzott javaslat szerint a nyugdíj összegét, sőt a nyugdíjkorhatárt is függővé kellene tenni a felnevelt gyermekek számától.
Magyarországon, a volt szocialista országokhoz hasonlóan nagyon alacsony azoknak az aránya, akik tudatosan nem vállalnak gyereket: a férfiak és a nők körében is 5 százalék alatt van, míg Nyugaton 5 és 10 százalék között mozog.
Összességében a gyermektelenek aránya is jóval alacsonyabb nálunk, mint a nyugati országokban, mindössze 10 százalék, szemben a legmagasabb, 20 százalékot is meghaladó aránnyal, amivel főleg a németajkú országokban találkozhatunk: Németországban, Ausztriában és Svájcban. De az emberek több mint 15 százalékának nincs gyermeke az olaszoknál, a görögöknél és a spanyoloknál is - írta a növekedés.hu.
Szalma Ivett, az MTA Szociológiai Intézetének kutatója az elmúlt években több vizsgálatban is kutatta a gyermektelenség okait, és azt találta, hogy egy nagyon heterogén csoportról van szó, akik nagyon különféle okokból lettek végül gyermektelenek. Vannak, akik szerettek volna utódot, de nem találták meg a megfelelő partnert, és végül addig halasztották a gyermekvállalást, amíg kifutottak az időből, és már nem szülhettek. A leggyakoribb magyarázat arra, miért nem született gyereke valakinek az, hogy nincs e mögött konkrét ok, egyszerűen így alakult az élete. Továbbiak a cikkben