A döntési utak inkább hosszabbodnak majd a jövőben, és a szakmai kérdésekbe is sokkal jobban belefolyhat a politika.
Egyelőre inkább csak találgatások vannak az OEP megszűnéséről, bár azt már biztos, hogy a jelenlegi formában nem működik majd tovább. Ami sejthető, hogy bár a bürokráciacsökkentés a fő indok, a döntési utak inkább hosszabbodnak majd a jövőben, és a szakmai kérdésekbe is sokkal jobban belefolyhat a politika. Azt pedig senki sem tudja, ettől miért lesz jó a betegnek - írta a hvg.hu.
Valódi haszonról még a kommunikáció szintjén sem volt szó eddig, ami azért azt sejtetheti, hogy az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) beszántása nyomán a beteg szempontjából a legjobb esetben marad minden a régiben. A legrosszabb forgatókönyv szerint vizont komoly forráskivonás is történhet az amúgy is katasztrofális helyzetben lévő egészségügyben.
Részleteket egyelőre nem tudni, ám egy-két dolog biztosnak látszik. Az egyik az, hogy a bürokrácia nem csökkenhet szimplán attól, hogy bezárnak egy intézményt. Ez azonban csak egyik olvasata a dolognak. A legnagyobb félelem az, hogy míg számos szakmai kérdés eddig egy többé-kevésbé – de papíron mindenképpen – önálló, végrehajtó intézmény kezében volt, a jövőben a politika még jobban beletenyerelhet olyan dolgokba, amibe igazából nem kéne. Ráadásul ezek után követhetetlen lehet annak a mintegy 2000 milliárd forintnak a sorsa, amelyet eddig az állam az egészségügyre költött. Ahogy talán az is, hogy ez az összeg azután emelkedik-e, avagy ellenkezőleg, csökken. Mi változhat és mi nem? A teljes cikkben