Az oltási bizonyítványok bármilyen formája felveti a kérdést, hogy jelent-e majd bármiféle jogosultságot azokkal szemben, akiknek nincs ilyen bizonyítványa.
A járvány utáni új világban központi kérdés lesz, hogy többet ér-e majd valaki, ha rendelkezik oltással. A téma nagyon kényes, de egy egységes európai oltási bizonyítvány közelebb vinne a válaszhoz, írja a hvg.hu.
“Az oltási bizonyítványokkal kapcsolatban ki kell alakítani egy koordinált megközelítést” – ez szerepel ez európai állam- és kormányfők decemberi csúcstalálkozójának zárókövetkeztetésében. Az uniós vezetők legközelebb január 21-én videokonferencia keretében tárgyalnak a koronavírussal összefüggő kérdésekről, várhatóan ez is szóba kerül majd.
Az oltási bizonyítványok bármilyen formája felveti majd azt a kérdést, hogy jelent-e majd bármiféle jogosultságot azokkal szemben, akiknek nincs oltási bizonyítványa. Ezzel kapcsolatos érdeklődésünkre nem kaptunk egyértelmű választ az Európai Bizottságtól. Az viszont kiderült, hogy ezekben a napokban, január közepére készül el az Bizottság mellett működő eHealth Network nevű tanácsadó testület az irányelvek első változatával.
Az irányelvek a digitális oltási tanúsítványokra összpontosítanak, és a rögzíthető minimális adatkészletet sorolják fel (név, oltási betegség, az oltás dátuma stb.). Ennek a munkának a részeként arra is ösztönzik a tagállamokat, hogy hozzanak létre immunizációs információs rendszereket az összes jelenlegi és jövőbeni oltási nyilvántartás rögzítésére. Tágabb értelemben pedig tegyenek lépéseket az egészségügy további digitalizálása érdekében, amelyhez már rendeltek uniós forrásokat a helyreállítási és rugalmassági alapon keresztül.
Az oltási bizonyítványok mellett szól az is, hogy a megbízható és ellenőrizhető oltási igazolások egységesítése az egész EU-ban erősítené a tagállamok közegészségügyi fellépését és a polgárok bizalmát az oltási erőfeszítések iránt. Az viszont nagyon kényes kérdés, hogy egy oltási bizonyítvány birtokában bárki többletjogokhoz juthat-e.