A szegedi betegellátás életébe jelentős változást hoz, ha beindul az új Sürgősségi Betegellátó Osztály.
A jelenleg működő rendszer szerint ugyanis több sürgősségi központ is létezik, ugyanakkor a mentőszolgálat munkatársainak nagyon kevés a helyszíni diagnosztikai lehetősége. Gyakran a sürgősségin derül ki, hogy egy másik helyszínre is át kell szállítani a beteget, ami miatt meghosszabbodhat a betegút, a páciens pedig lassabban kaphatja meg a megfelelő ellátást. Az új klinikai tömb indulásával azonban ez megszűnik, és az összes beteget egyetlen helyen látják majd el. Nem túlzás: gyakorlatilag olyan lesz a szegedi sürgősségi, ahogy azt a Vészhelyzetben láthatta az ember - írja a szegedcafe.hu.
A helikopter-leszálló fűtött, télen sem fagy le. “Szeged összes sürgősségi esete ide kerül majd: az 1-es és a 2-es belgyógyászati klinika, a traumatológia, a neurológia, a sebészet és a toxikológia sürgősségi osztályairól, valamint életkortól függetlenül a súlyos gyermektraumát is mi látjuk majd el" – mondta el a SzegedCafénak Dr. Pető Zoltán osztályvezető egyetemi docens.
A számok nyelvén ez annyit tesz, hogy a tervek szerint éves szinten 100 ezer, vagyis naponta 300 új beteget látnak majd el. Ez igen nagy szám, ugyanakkor az SBO-ra kerülő betegek 65-70 százaléka 24 órán belül hazamehet, így csupán a maradék 30 százalékból lesz fekvőbeteg, aminek 5-8 százaléka kritikus állapotú. Persze egy 100 ezres szám mellett még ez is jelentős mennyiségű páciens, de az új SBO-n ezt is kezelni tudják majd.
“Nem túlzás azt mondani, hogy itt tényleg minden a beteg körül forog majd. Az új és a régi klinikai tömbnek köszönhetően egyetlen karnyújtásnyira lesz a központi intenzív osztály, a diagnosztika, így a beteg anélkül kap meg minden szolgáltatást, hogy másik épületbe kellene átvinnünk" – árulta el Dr. Pető Zoltán. A sürgősségin a tervek szerint 8-10 orvos, körülbelül 20 nővér és 4-5 adminisztrátor/diszpécser dolgozik majd műszakonként, amikben 12 óránként váltják egymást.