A vírust abszolút nem érdekli a hőmérséklet, Indiában és Brazíliában százezrek haltak meg.
„A vírust abszolút nem érdekli a hőmérséklet. Az egy népszerű, de tudománytalan elképzelés volt, hogy majd a nyáron nem fertőz” – nyilatkozta a Hírklikknek Duda Ernő virológus professzor.
Németország és Franciaország után Magyarországon is terjed az Omikron új, nyári variánsa, mi az oka? Az első koronavírus-járvány idején – ha jó emlékszem – nyáron „leállt”…
Azt a vírustól kellene megkérdezni, hogy miért kezdett nyáron is terjedni. A vírust abszolút nem érdekli a hőmérséklet, Indiában és Brazíliában százezrek haltak meg. Az egy népszerű, de tudománytalan elképzelés volt, hogy majd a nyáron nem fertőz.
Magyarországon is kialakulhat most egy kisebb hullám?
Kialakulhat. A fertőzöttek száma valószínűleg emelkedni fog. A feltételezésem az, hogy a kórházba kerülők, és a halálozások száma nem fog emelkedni. Vagy legalábbis nem jelentősen.
Ön szerint a védőoltás felvételét kellene szorgalmazni?
Amit biztosan lehet tudni az az, hogy az Omikron ellen a viszonylag friss oltás hatásos. Ez azt jelenti, hogyha valaki az elmúlt három hónapban kapott egy oltást, akkor az védeni fogja. A fertőzést nem védi ki, de a betegséget igen. Az, teljesen lényegtelen, hogy ez a harmadik, negyedik, vagy a „tizenhatodik” oltás, az a lényeg, hogy az elmúlt három hónapban kapta valaki.
Mit tehetnek az emberek védekezés gyanánt most nyáron?
Én jelenleg Korzika szigetén nyaralok, ha tömeges helyre megyek, akkor fölveszem a maszkot. Pedig túl vagyok négy oltáson.