Önkéntesek jártak házról házra, hogy a szegénynegyedekben élők is oltáshoz juthassanak ott, ahol se víz, se áram, nemhogy internet nincs.
Gagyinak tartják a kínai vakcinát, ezért ódzkodnak tőle a magyarországi romák – ez derült ki a most lezárult Oltass, hogy élhess kampányból. Az akciót az Országos Roma Önkormányzattal együtt 11 civil szervezet indította el egy hónappal ezelőtt, hogy 170 önkéntessel eljussanak a romatelepeken élőkhöz is, és segítsenek nekik a regisztrációban. 300 településen 30 ezer romához jutottak el a kampányban, de csak 11 ezren regisztráltak. A kampány vezetői szerint a kormányzati kommunikáció másfél év alatt csődöt mondott a létminimum alatt élőknél, írja a szabadeuropa.hu.
A civilek szerint a 700 ezer főre becsült magyarországi roma közösséget nagyon súlyosan érintette a pandémia. Bitó-Balogh Zsanett aktivista szerint a járvány bombaként robbant a szegregátumokban, ahol a többnyire komfort nélküli házakban általában több generáció él. „Azok az emberek, akiket az egyik héten még kerékpározni láttam, a következő héten már kórházban voltak, a harmadik héten pedig már virágot kellett vinni a temetésükre” – mondta az aktivista.
A több mint egy éve tartó koronavírus-járvány ideje alatt a magyarországi romák és hátrányos helyzetűek legnagyobb ellensége az információs szegénység. A szakértők és a civil szervezetek terepen dolgozó munkatársai szerint ugyanis a kormány kommunikációs stratégiája hibás, mert ezeket az embereket nem érte el valós, érdemi információ a koronavírussal kapcsolatban.
Ezért április elején 11 civil szervezet fogott össze az Országos Roma Önkormányzattal együtt, hogy oltásnépszerűsítő akciót indítsanak, és elérjék végre azokat a romatelepeken élő embereket, akiknél sok esetben nemhogy internet és okostelefon, de még víz vagy áram sincs.
A kampány szervezői 1200 helyi cigány önkormányzatnak küldtek levelet, amelyben felhívták a figyelmüket a regisztráció fontosságára. Néhány hét alatt kiképeztek csaknem 170 önkéntest arra, hogyan magyarázzák el az embereknek azt, hogy az oltás megmentheti az életüket; a regisztráció technikai lebonyolításához pedig a Máltai Szeretetszolgálattól kaptak tableteket. Az akcióra az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) kétmillió forintot különített el.