• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Onkológiai (P)rehabilitációs Program indult Miskolcon

Lapszemle 2022.10.21 Forrás: boon.hu
Onkológiai (P)rehabilitációs Program indult Miskolcon

Cél, hogy az onkológiai betegek prehabilitációja/rehabilitációja szervezett formában valósuljon meg az ellátásuk során.

Hazánkban, és a világon a második leggyakoribb haláloknak tekinthető a daganatos megbetegedés. Elfogadott szempont, hogy a rosszindulatú daganatos betegségben szenvedők onkológiai rehabilitációja mihamarabb el kell, hogy kezdődjön. A Magyar Nemzeti Rákellenes Program 2018-2030 (MNREP) szerves része a rehabilitáció, illetve az onkológiai betegek rehabilitációs és hospice hálózatának kiépítése. Ezt az aspektust figyelembe véve, egy úgynevezett komplex onkológiai ellátást szeretnének elérhetővé tenni az Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház Klinikai Onkológiai és Sugárterápiás Centrumában. Cél, hogy az onkológiai betegek prehabilitációja/rehabilitációja szervezett formában valósuljon meg az ellátásuk során - számolt be a boon.hu a programot bemutató tájékoztatóról.

A program idén márciusban indult, mely azt szolgálja, hogy a kórház onkológia ellátásban részesülő betegei egy komplex onkológiai rehabilitációban vehessenek részt - tudatta dr. Révész János a megyei kórház főigazgatója. A daganatos betegek kezelése csak team munkában végezhető eredményesen, ahol az orvos mellett gyógytornász, dietetikus, pszichológus, szociális munkás, Simoton-csoport, lelkész, stoma-gondozó, egészségfejlesztő, edukátor, mentálhigiénés szakember, hospice és az elérhető civil szervezetek is részt vesznek a páciensek ellátásában. Összehangolt tevékenység biztosítja a program hatékonyságát, amelyet ésszerűen az akut szaktól kezdődően megszakítás nélkül folytatnak akár a beteg élete végéig.

Az onkológiai rehabilitáció csírái már húsz évvel ezelőtt megmutatkoztak, de nem vált országos programmá, néhány helyen elérhető hazánkban, de ilyen komplex formában sehol – tudatta Dr. Oross Endre a Klinikai Onkológiai és Sugárterápiás Centrum, Onkológiai Osztály osztályvezető főorvosa. A betegek nagy része azt kifogásolja, hogy nehezen hozzáférhetők ezek a lehetőségek, ezen akartak a megyei kórházban változtatni, hogy minél könnyebb legyen a program elérhetősége – emelte ki az osztályvezető főorvos. Ha valaki bekerül a programba - egy orvosi beutaló segítségével – akkor tesztekkel mérik fel a beteg igényeit és a megfelelő terápiás szakembert vagy szakembereket kiválasztják neki. Ugyanis gyakran előfordul, hogy felszínre kerül több probléma is, így például nem csupán egy dietetikus vagy gyógytornász, hanem esetleg pszichológus is szükséges a páciens számára.

Ezek a tevékenységek más kórházakban is elérhetőek, azonban a komplex program a könnyű hozzáférhetőséget, a betegutak megszervezését adja az onkológiai betegek számára.