Törvény is akadályozza Budapest egyik legértékesebb ingatlanának értékesítését.
Van öt ember az országban, akinek az állását, történjék bármi is a világgazdaságban, úgy tűnik, nem fenyegeti veszély. Ők őrzik az egykori Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) épületét. Az OPNI 2007-es bezárása óta vár vevőre, de ahogy a dolgok állnak, sosem fog tudni megszabadulni a leromlott állagú egykori tébolyda épületétől az állam - írja a Népszabadság.
Még ha lenne is komoly érdeklődő a mintegy nyolcmilliárd forint értékűre becsült ingatlanra, a hatályos jogszabályok szerint akkor sem adhatná oda senkinek a jelenlegi vagyonkezelője, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV Zrt.) – tudtuk meg a cégtől. Az OPNI ugyanis, úgy, ahogy van, forgalomképtelen, magyarul: eladhatatlan.
Az ingatlan teljes egészében műemlék. Ráadásul a telek, amelyen az egykori Sárgaház működött, 40 hektáros területen fekszik, amelynek egy jó része védőerdő. Az erdőtörvény szerint védőerdő csak a magyar állam tulajdonában lehet, azaz már emiatt sem értékesíthető.
Az eladás további akadálya, hogy legalább három további dokumentum – a Budapest főváros településszerkezeti terve, a Fővárosi szabályozási keretterv és a II. kerületi önkormányzat szabályozási terve – is egységesen „jelentős egészségügyi létesítmények területei" címszó alá sorolják az ingatlant, és ez egyben azt is jelenti, hogy a potenciális vevő kizárólag egészségügyi célokra hasznosíthatná. Ez szintén jelentős eladási korlát, még akkor is, ha a döntéshozók esetleg változtatnának is az erdőtörvényen. Vagyis az ingatlanpiac legdrágább budai darabja, amelyért beépítetlen telekként alighanem verekednének a befektetők, valószínűleg az állam nyakán marad.
További részletek a Népszabadság online oldalán.