Magyarországon a dohányzók átlagosan 17 és fél évesen szoknak rá a cigarettára.
Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének kezdeményezésére 1988 óta május 31. a dohányzásmentes világnap. A Korányi Pulmonológiai Intézet elemzése szerint napjainkban az egészségtelen táplálkozás után a dohányzás okozza a legtöbb elhalálozást Magyarországon és Európában is. Becslések szerint világszerte évente közel 8 millió ember veszíti életét dohányzás következtében, hazánkban pedig óránként 3 ember halála hozható összefüggésbe ezzel a káros szenvedéllyel, ami nagyjából 26 ezer ember halálát jelenti - írja a híradó.hu.
Magyarországon a dohányzók átlagosan 17 és fél évesen szoknak rá a cigarettára. A dohányzók nagy része tisztában vannak azzal, hogy szenvedélyük káros. A kutatás szerint a dohányzók több mint egynegyede próbált már leszokni a cigarettáról. A próbálkozók 68,5 százaléka sikeresnek ítélte meg a leszokást, 31,5 százalékuk azonban visszaszokott.
Az, aki dohányzik, nem csupán saját egészségét károsítja, hanem a szoros környezetében élők, azaz családtagjai egészségét is. A Magyar Kardiológusok Társasága szerint hazánkban évente több ezer ember halálában közrejátszik a passzív dohányzás.
...
Mi történik velünk, ha leszokunk a dohányzásól?
Húsz perc elteltével javul a vérkeringés, normalizálódik a pulzusszám. Egy nap múlva a hörgő regenerálódni kezd, a tüdő is tisztul, javul az ízlelés és a szaglás. Három nap múlva érezhetően könnyebbé válik a légzés. Egy év elteltével csökken a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának a kockázata. Tíz év múlva felére csökken a tüdőrák kockázata. 15 év elteltével pedig a szívkoszorúér-betegség előfordulásának kockázatában már nem tehető különbség a leszokott dohányzók és a nemdohányzók között.
További részletek a cikkben.