• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Óriási különbségek lesznek a védőoltások között

Lapszemle 2020.07.30 Forrás: privatbankar.hu
Óriási különbségek lesznek a védőoltások között

Ha összevetjük a koronavírus vakcina várható árát például a bakteriális eredetű tüdőgyulladás elleni szerrel, akkor hasonló nagyságrendet kapunk.

A múlt héten kiderült, hogy az egyik legelőrébb tartó koronavírus elleni védőoltásból óriási mennyiséget kötött le az Egyesült Államok. A német BioNTech és az amerikai gyógyszeripari óriás, a Pfizer által kifejlesztett vakcina, még legalább egy tömeges tesztelési fázison át kell, hogy essen, mielőtt a gyorsított eljárás keretében engedélyt kaphat. Ennek ellenére az amerikai kormány megállapodott a cégekkel, hogy 100 millió adagot vásárol a szerből, amelyért közel 2 milliárd dollárt fizetnek. Mindez azt jelenti, hogy egy adag nagyjából 20 dollárba fog kerülni. Ugyanakkor a Financial Times korábban azt írta, hogy az immunitás megszerzéséhez, két oltás kell, így a koronavírus elleni védettség 40 dolláros költséggel járhat - írta a privátbankár.hu.

Feltételezhető, hogy a gazdasági érdekeken túl ez az összeg lebeghetett a másik előzetesen jó eredményekkel kecsegtető védőoltás esetén. A Moderna sajtóhírek szerint a védettséget jelentő adagot 50-60 dollár közötti összegért szeretné kínálni. Ez némileg drágább, mint a versenytárs által megadott ár, ugyanakkor azt is érdemes figyelembe venni, hogy a BioNTech-Pfizer páros vélhetőleg adott diszkontot az amerikai kormánynak. Ennek a hatalmas mennyiség mellett a másik oka az lehet, hogy az amerikaiak a kutatásokat is támogatták, így már a fejlesztési fázisban is jelentős összeget fizettek a szerért. Ez alapján pedig néhányan úgy látják, hogy az ellenállást kiváltó mennyiség más vevőknek hasonló árfekvésben alakulhat, a Pfizer és a Moderna esetében is.

Az 50 dollár egyébként nagyságrendileg 15 ezer forintot jelent, de az oltást a gazdasági károk mielőbbi mérséklése és az általános bizalom helyreállítása érdekében, úgy hírlik számos ország ingyen biztosítja majd az állampolgárainak. Az Egyesült Államokban például már deklarálták az ingyenes oltást, de az Egyesült Királyság illetékesei is ezt kommunikálták.

A magyar kormány vezetői, ha hoztak is a kérdésben döntést, azt hivatalosan még nem kommunikálták.

Ugyanakkor, ha összevetjük a koronavírus vakcina várható árát például a bakteriális eredetű tüdőgyulladás elleni szerrel, akkor hasonló nagyságrendű költséget jelent. A Pneumococcus elleni oltások szertől függően 8-20 ezer forint körüli összeg ellenében érhetőek ugyanis el. Továbbiak a cikkben