2003 és 2016 között a vodka és más tömény italok fogyasztása 67%-kal esett vissza Oroszországban.
Az Egészségügyi Világszervezet szerint sikertörténet az, ahogy az oroszok elfordultak a töménytől. A kép azért nem ennyire rózsás - írja a hvg.hu.
Vlagyimir Putyin elnök szigora egy olyan területen hozott sikert, ahol csak nagyon kevesen hitték el, hogy az orosz mentalitást meg lehet változtatni. A szto gramcsuk vodka üzemanyagnak, az alkoholizmus népbetegségnek számított orosz földön évszázadok óta. Putyinnak itt sikerült változást elérnie – méghozzá radikálisat. 43%-kal csökkent az egy főre jutó alkoholfogyasztás
A párizsi Le Monde tudósítója az Egészségügyi Világszervezet statisztikáit idézi, melyek hihetetlenül pozitív fordulatot mutatnak 2003 és 2016 között. Különösen mert a vodka és más tömény italok fogyasztása 67%-kal esett vissza ebben az időszakba. Előretört viszont a sör és a bor, amelynek egészségkárosító hatása jóval kisebb. 11,1 liter az egy főre jutó tiszta szeszfogyasztás az oroszoknál, ami teljesen „európai” szám, hiszen a franciáknál például 11,7 litert mutattak ki. Az uniós átlag 9,8 liter százszázalékos alkohol évente.
Az Egészségügyi Világszervezet közvetlen összefüggést lát az alkoholizmus csökkenése és a várható életkor növekedése között. Míg 1990-ben, a szovjet idők végén a nők 71 évre számíthattak, addig a férfiak csak 57-re! 2018-ra ez a két szám is javult: 68 évre a férfiak és 78 évre a nők esetében.
Természetesen nemcsak a töményfogyasztás visszaszorulása miatt következett be a kedvező változás: csökkent a dohányzók száma is, és javultak az egészségügyi és szociális szolgáltatások, amelyek a rendszerváltást követően az összeomlás szélére kerültek.
További részletek a cikkben.