• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Orvosbárók és potyautasok: más ez a piac

Lapszemle Forrás: magyarhirlap.hu

A fenntarthatóság és az állami szerepvállalás valóban kizárja egymást?

Az elmúlt hónapokban előtérbe került az egészségügy kérdésköre, különféle médiumokban politikusok, szakértők problémákat fogalmaznak meg, vélemények, publicisztikák jelennek meg, megoldási javaslatok, érvek és ellenérvek hangzanak el. Tekintve a terület kiemelt fontosságát, ez önmagában dicséretes folyamat lehetne, de nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a napokban megfogalmazott, érzelmeket felkavaró, sőt, gyakran indulatokat kiváltó problémák évtizedek óta fennállnak, így okkal feltételezhetjük, hogy a jelenlegi vihar hátterében politikai motivációk is vannak. Ennek tudható be, hogy különféle gazdasági érdekcsoportok – ráérezve a közhangulat jelentette lehetőségre – ismét behozták a közbeszédbe az ellátóintézmények tulajdonlásának és a többletforrások megteremtésének kérdéskörét - írta le véleményét a Magyar Hírlapban Drexler Donát egészségügyi stratégiai szakértő.

Ahhoz, hogy világosabb képet kapjunk, és érzelmektől mentesen próbáljuk megfogalmazni céljainkat és a céljaink elérését gátló problémákat, elsőként érdemes tisztázni, hogy ez a piac más, mint a többi, mert bár létezik egy élesen elhatárolt keresleti és kínálati oldal – a betegek és a szolgáltatók –, itt, a rendszerben fontos szerepet töltenek be egyéb aktorok is: a biztosítók, valamint a mindenkori állam. Ennek oka, hogy az egészségügyi piacon a piaci automatizmus nem működik, hiszen feltételei nem állnak fenn, és könnyű belátni, hogy bármekkora erőfeszítést is tennénk, nem is állhatnak fenn. Hiányzik a szabad választás a vásárló részéről (nincsenek helyettesíthető termékek, a ritkább, drága ellátások nem decentralizálhatóak), a szolgáltatói oldalra történő belépésnek jelentős korlátai vannak (ellátásbiztonság), és hiányzik a tökéletes informáltság, sőt, kifejezett információs aszimmetria jellemzi (az igénybe vevők nem rendelkezhetnek egzakt információkkal az egyes ellátók profiljáról, szolgáltatásaik minőségi paramétereiről).

Ezért hibát követünk el, ha csak a kereslet (betegek) és a szolgáltatók (kórházak, egyéb intézmények) viszonyrendszerében gondolkodunk, próbálunk következtetéseket levonni, és ugyanúgy hibát követünk el, ha eleve piacidegennek tekintjük a szabályozási oldalt.

Ahhoz, hogy egy társadalomban a forrásteremtés oldaláról mind a kötelező, mind a szabadon választható biztosítás, az ellátások oldaláról pedig mind a közösségi tulajdonú, mind a magántulajdonú intézményi modell előnyei érvényesülhessenek, a hátrányok minimalizálódjanak – azaz ne szakadjon szét az ellátórendszer a tehetősek igényeit és szükségleteit kiszolgáló piaci finanszírozású, magántulajdonú intézményekre, valamint döntően a szegények ellátását szűkös forrásokból megoldani próbáló állami finanszírozású intézményekre – két alapvető feltételre van szükség: szoros társadalmi kohézióra és erős öngondoskodás jelenlétére az állampolgárok részéről. A teljes írás itt