Magyarországon a WHO az egészségügyi ellátás biztonságáért aggódik.
A kelet-európai orvosok tömeges elvándorlását elemzi a lap, megmutatva, hogy a szakembereket a magasabb bérek, jobb berendezések és a továbbképzés lehetőségei vonzzák Nyugatra, főleg Németországba – írja a 168 Óra – online.
A német munkaerőpiac felszabadítása óta még könnyebb áttelepülni: csupán a szakmai ismereteket kell vizsgával igazolni, illetve szükséges a jó nyelvtudás is írja a Die Zeit. Ma már minden 4. orvos a földrész keleti feléből származik, és az arány növekvő, miközben megháromszorozódott a német orvosok elvándorlása – leginkább Svájcba, azután Ausztriába és az USA-ba, aminek az oka a hosszú munkaidő, a bürokrácia, valamint a hierarchia – vélekedett a Szövetségi Orvos Kamara.
Az érkező szakemberek hazájában ugyanakkor egyre nagyobb gondot okoz az egészségügyi ellátás. A legjobbakat különféle kedvezményekkel, ösztöndíjakkal, nyelvtanfolyamokkal, szakmai továbbképzéssel csábítják Nyugatra, sok helyen fejvadászok keresik az utánpótlást. Magyarországon ma már olyan súlyos az orvoshiány, hogy a WHO az ellátás biztonságáért aggódik, ha még többen mennek el a szakértők közül.